Examens operateur. Uiteraard werd bij de beslissing tot toelating voorkeur gegeven aan hen die reeds een technische vooropleiding (bijv. ambachtsschool) hadden genoten. Er werden 34 gegadigden op deze wijze getoetst, waarvan er ten slotte 22 tot de cursus zijn toegelaten. De beoordelingscommissie bestond uit deskundigen uit het bedrijf en enige leerkrachten van de E.T.S. alhier. De schriftelijke cursus 1948/1949, die zoals in het vorige verslag jaar reeds is aangegeven bij de aanvang in Januari 1948 ruim 320 deelnemers telde, werd voor het examen in Juli 1949 nog door 224 leerlingen gevolgd. Dit betekent dus, dat 30 van het oor spronkelijk totaal in de loop van de cursus is afgevallen, hetgeen voor een schriftelijke cursus geen abnormaal groot aantal is. Men bedenke, dat het hier ging om iets geheel nieuws op het onderwer- pelijke gebied en dat ook de studie op zichzelf voor het merendeel der deelnemers verre van gemakkelijk kan worden genoemd. Terug ziende op deze cursus kan worden geconstateerd, dat de lessen door een groot deel van de cursisten met veel belangstelling zijn gevolgd waarvan de vele brieven, die de cursusleider, de heer B. R. de Haan, buiten de normale correspondentie over de correctie van gemaakte vraagstukken ontving, getuigen. Een ander deel van de cursisten studeerde minder serieus en werd daarop, indien zulks nodig bleek, door de cursusleider geattendeerd, doch helaas moet worden gezegd, dat een niet onbelangrijk aantal leerlingen de desbetreffende waarschuwingen in de wind heeft geslagen. Dit is tot uitdrukking gekomen op het in 1949 afgenomen eindexamen, toen bleek dat slechts ongeveer 60 van de leerlingen die vóór het examen met de cursus gereed waren gekomen, het examen aandurfden. Verwacht mag worden, dat een belangrijk aantal van de resterende cursisten de in hun bezit zijnde lessen nog eens zal hebben doorgenomen om zich voor het a.s. examen te kunnen melden. In Januari 1949 startte een tweede schriftelijke cursus en ook deze mocht zich in een bevredigende belangstelling verheugen. Het aantal ingeschreven leerlingen voor deze tweede cursus bedroeg in het begin van Februari 1949 niet minder dan 144 en aan het einde van dit verslagjaar werd de tweede cursus nog door 112 leerlingen ge volgd. Per 1 Januari bedroeg het aantal leerlingen van de eerste schriftelijke cursus 238, zodat dus op die datum in totaal 282 cursisten de lessen volgden. Daar, gezien het grote aantal deelnemers van de schriftelijke operateurscursus, verwacht moest worden dat zich in 1949 een 53

Jaarverslagen | 1949 | | pagina 56