Geen Bezwaar teneinde de vertoning daarvan in de bioscopen mogelijk te maken. In vier gevallen werd de Commissie door of namens bestuurs lichamen om adviezen inzake filmvervaardiging verzocht. In twee gevallen werd een beoordeling van een filmscenario gevraagd en gegeven. Eén advies werd verstrekt betreffende een idee voor een scenario. De Commissie heeft het Hoofdbestuur van voorlichting gediend met betrekking tot de deelneming aan de festivals van Knocke. Cannes en Venetië. Gedurende het verslagjaar heeft de Commissie zeven zittingen gehouden en tevens tien maal vergaderd met de Werkcommissie Film voor de deelneming aan het Holland Festival. HET HOLLAND FESTIVAL De deelneming aan het Holland Festival, dat van 15 Juni tot 15 Juli gehouden is, werd op verzoek van het Hoofdbestuur voor bereid door de heren C. S. Roem, W. K. G. van Royen en R. Uges Jr, in samenwerking met de Culturele Advies-Commissie. In verband met de zeer omvangrijke voorbereiding, welke veel tijd en moeite heeft gekost, werd de Werkcommissie Film inge steld, waarin zitting hadden de heren A. van Domburg, Voorzitter. J. Nijland Jr., C. S. Roem, Jhr. W. H. J. B. Sandberg en de Bondsdirecteur. De Werkcommissie Film kwam al spoedig tot cle overtuiging, dat de deelneming van de film aan het Holland Festival niet het karakter diende te dragen van een competitie, maar zich overeen komstig het karakter van dit festival moest beperken tot enige verantwoorde manifestaties van filmkunst. Zij besloot, dat deze manifestaties zouden bestaan uit enige premières van belangrijke films. De Commissie was er van meet af aan van overtuigd, dat het wenselijk was, dat bij deze gelegenheid enige goede korte Nederlandse films zouden kunnen worden vertoond. Ten einde een of meer nieuwe korte films gereed te hebben werd het uit schrijven van een prijsvraag op korte termijn overwogen. Filmprijsvraag Nog in 1948 kon, dank zij de steun van Zijne Excellentie Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, een prijsvraag worden uitgeschreven voor de ver vaardiging van een tweetal korte Nederlandse films. Aan de uitnodiging tot deelneming aan deze prijsvraag werd met zoveel enthousiasme gevolg gegeven, dat de Werkcommissie Film aan het begin van het verslagjaar een keuze had te doen uit zestig synopsissen, welke onder motto en naambrief waren ingezonden. 56

Jaarverslagen | 1949 | | pagina 59