EEN GEDENKTEKEN T\ OOR de Commissie tot oprichting van een gedenkteken voor de tijdens de oorlog gevallen bedrijfsgenoten, bestaande uit de heren H. S. Boekman, Joh. Miedema en W. K. G. van Royen, werd aan de bekende Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop een opdracht verstrekt tot vervaardiging van een monument, dat de herinnering zal bewaren aan de bedrijfsgenoten, die door hun verzet of door de vervolging wegens geloof of ras als slachtoffers vielen van de Duitse terreur. De heer Krop heeft deze opdracht op waardige wijze uitge voerd. Het monument is een stenen reliëf, dat de herrijzenis van het filmbedrijf na de druk der bezetting uitbeeldt. Het wordt over heerst door een opwaarts gerichte mannenfiguur, welke de bete kenis van de Bond in het bedrijf verzinlijkt, terwijl een zonneschijf duidt op het licht, dat het aanschijn gaf aan de zevende dei- kunsten. De vogel, die met het beeld omhoog schijnt te zweven, symboliseert de kracht, waarmede het Nederlandse filmbedrijf zijn idealen nastreeft. Ter weerszijden van het reliëf staan in bronzen letters de namen van de gevallen leden. Op Maandag 10 October van het verslagjaar werd de wekelijkse filmbeurs in Krasnapolsky een ogenblik onderbroken voor een korte, maar indrukwekkende plechtigheid, de overdracht van dit gedenkteken aan het Bondsbestuur, waarbij de heer Boekman namens de commissie in eenvoudige bewoordingen de bedrijfs genoten herdacht, die werden weggevoerd en niet terugkeerden, die werden gefusilleerd of in concentratiekampen gemarteld. In zijn herdenking betrok hij tevens het gevallen personeel van de Nederlandse filmbedrijven. Nadat het gedenkteken door het wegnemen van de Nederlandse vlag, welke het bedekte, was onthuld, werd het door de Bonds voorzitter, de heer M. P. M, Vermin, namens de Nederlandsche Bioscoop-Bond met enige gevoelvolle woorden aanvaard. Voor deze plechtigheid, welke door enige autoriteiten, pers, familie en vrienden van de slachtoffers werd bijgewoond, bestond van de zijde der leden grote belangstelling. Het gedenkteken is geplaatst in de hal van het Bondsbureau.

Jaarverslagen | 1949 | | pagina 5