voor zichzelf spreekt en met originele en verantwoorde instellin gen een levendig beeld geeft van een klein bedrijf, dat in de Nederlandse havenhuishouding zijn bescheiden taak vervult, een taak practisch onbekend aan de meerderheid der bevolking; dat de maker deze gelegenheid heeft aangegrepen om een steeds wisselende en verantwoorde impressie te geven van het ruime watervlak, waarop zich het havenleven afspeelt, doch de uitbeelding van dit havenleven terecht beperkt tot een accompag nement van zijn motief; dat de maker er in geslaagd is beeld en geluid tot een harmo nisch geheel te doen samenvloeien; dat de technische afwerking en verzorging voldoet aan de eisen, welke de filmvervaardiging stelt; dat de maker zich strikt gehouden heeft aan de bij het uitschrij ven van de prijsvraag gestelde voorwaarden en daardoor bewezen heeft, ondanks de noodzakelijke beperkingen welke hij zich ten gevolge daarvan had op te leggen onder meer ten aanzien van de lengte der film in staat te zijn een gaaf werkstuk tot stand te brengen. Première-programma's De samenstelling van de première-programma's heeft van de Werkcommissie Film veel tijd en arbeid gevergd. Zij had te kampen met de moeilijkheid, dat tal van filmmakers hun films in wensten te zenden naar een van de vele filmwedstrijden, die in het verslagjaar niet ten onrechte heeft men 1949 wel „het jaar van de filmfestivals" genoemd werden gehouden, welke films in de regel dan niet elders hun première kunnen beleven. Dat de Commissie er desondanks in slaagde enige verantwoorde premièrc- programma's samen te stellen, mag als bewijs van haar bijzondere diligentie gelden. Het programma van de eerste première-voorstellingen, die op Dinsdag 21 Juni in het Kurhaus Theater te Scheveningen en op Zaterdag 25 Juni in het Theater Tuschinski te Amsterdam werden gegeven, bestond uit Napoleon contra Venus" van R. Hornecker, „Les Cassepieds („Zeg, luister eens even") van Jean Dréville en Noël-Noël, uitgebracht door N.V. Filmverhuurkantoor Ne derland, en „Rubens' van Henri Storck en Paul Haesaerts, uitge bracht door Filmfabriek Polygoon N.V. Het tweede première-programma werd op Zaterdag 9 Juli in het Kurhaus Theater te Scheveningen en op Dinsdag 12 Juli in het Theater Tuschinski vertoond en was samengesteld uit „Parle- vinkers" van Y. Brusse, de verzetsfilm „L.O.L.K.P." van Max 58

Jaarverslagen | 1949 | | pagina 61