Financiële resultaten de Haas. uitgebracht door Columbia Film Booking Office N.V.; en de film ..Fietsendieven" van Vittorio de Sica, uitgebracht door F. A. N. Film. welke slechts enkele dagen voordien op het inter nationale filmfestival te Knocke met de eerste prijs was onder scheiden. De balans van de vertoningen was derhalve: 1 Belgische, 1 Franse, 1 Italiaanse en 1 Nederlandse hoofdfilm en 2 korte Ne derlandse films. De programma's vonden bij pers en publiek een gunstig ont haal. Men heeft in woord en geschrift te kennen gegeven, dat men de deelneming van de film aan het Holland Festival zeer op prijs heeft gesteld. Vele recensenten hebben bij de inleiding van hun beschouwingen van hun waardering over deze deelneming laten blijken alsmede over het feit, dat ook het Nederlandse element bij de filmmanifestaties niet ontbrak. Ondanks het feit. dat de Nederlandse Biosccop-Bond alle kosten van voorbereiding voor zijn rekening had genomen en de betrokken auteursrechthouders van iedere auteursrechtvergoe- ding hadden afgezien, wees de balans een tekort aan. Dit was niet te wijten aan gebrek aan belangstelling van de zijde van het publiek, want de vier premières werden vrij druk bezocht (behalve de talrijke genodigden, waaronder vele vertegenwoor digers van de Overheid, werden 3253 betalende bezoekers ge teld), maar aan het feit dat de totale kosten op deze paar voor stellingen drukken en grote uitkoopsommen moeten worden be taald. Bij de voorbereidingen was de grootste soberheid betracht. Hoewel de Stichting voor Bijzondere Kunstmanifestaties Hol land Festival van Rijk en gemeenten zeer aanzienlijke subsidies had ontvangen, bleek voor de sector Film geen enkel bedrag uit getrokken te zijn, en dat terwijl de filmwereld op uitnodiging van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan dat festival deelnam. Wekte dit op zichzelf reeds enige bevreemding, enige tijd later moest de Werkcommissie Film ondervinden dat het „gelijke mon niken gelijke kappen" blijkbaar door de gemeentelijke Overheid niet ten aanzien van de deelnemende kunsten werd toegepast, dat wil zeggen althans niet op de filmkunst. Want de bezoekers van de niet-gesubsidieerde manifestaties van filmkunst waren ver plicht 35 belasting op vermakelijkheden te betalen en de be zoekers van alle overige opvoeringen, die in het kader van het Holland Festival werden gegeven en gesubsidieerd, slechts 20 Op de verzoeken van geheel of gedeeltelijke vrijstelling van ver- makelijkheidsbelasting voor de twee voorstellingen die in Am sterdam en de twee voorstellingen die in Scheveningen gegeven 59

Jaarverslagen | 1949 | | pagina 62