Het Hoofdbestuur had voor zijn actie tegen deze onbillijke be lasting een programma opgesteld. Het zou tot het uiterste trachten de gemeentebesturen, respectievelijk de Centrale Overheid te overtuigen van de onhoudbaarheid der belasting en. indien het hierin niet zou slagen, zou het gerechtvaardigde initiatieven van de kant van de leden tot sluiting onder de gegeven omstandig heden steunen; mocht de situatie zich verder in ongunstige zin ontwikkelen, dan zou het niet aarzelen maatregelen van verstrek kende aard te nemen, die er op gericht zouden zijn de publieke aandacht te vestigen op de onderwerpelijke moeilijkheden, waar bij het geven van filmvoorstellingen in een aantal gemeenten tot het hoogst nodige zou worden beperkt en voorzover het in het geheel geen zin had deze zelfs achterwege te laten. Verder wenste het Hoofdbestuur geen leden toe te laten vooi kleine gemeenten, waar zonneklaar was gebleken, dat exploitaties aldaar onder de nieuwe lasten niet levensvatbaar waren. In enige tientallen gemeenten die in de loop van het jaar in het Bondsorgaan zijn gepubliceerd kon via een adres van de Bond ofwel van de betrokken exploitanten, waarbij deze ge meenlijk de bemiddeling van het Hoofdbestuur inriepen, worden bereikt, dat de belasting verlaagd werd, in vele gevallen tot 20 c/> In verschillende gemeenten zijn bovendien exploitaties niet eerder geopend, alvorens Burgemeester en Wethouders de be lasting op 20 hadden gesteld. In de gemeenten Valkenswaard, Zevenaar, Deurne en Gouda kwam het tot een botsing tussen de plaatselijke exploitanten en het gemeentebestuur, in welke gevallen het Hoofdbestuur zich achter de exploitanten heeft geschaard. Valkenswaard sloot van 7 Januari tot 29 October waarna op 10 November de belasting door de Raad van 40 op 20 werd teruggebracht. In Zevenaar waar de belasting 40% bedroeg ging de bioscoop dicht op 16 April; in verband met moeilijkheden betreffende veiligheidseisen is zij alsnog niet geopend. In Deurne sloot de bioscoop van 3 Augustus tot 16 December; daarna is zij weer geopend op verzoek van het Hoofdbestuur in verband met de besprekingen in Den Haag. Nochtans is de exploitant ter plaatse er in geslaagd na dien de belasting verlaagd te krijgen tot 20 r/< In Eysden dreigde eveneens een sluiting, doch door een beslissing van de Raad eind Februari tot verlaging van de belasting van 45 op 35 naderhand op 20 is een conflict aldaar voorkomen. In een negentigtal gemeenten, in het algemeen kleinere gemeenten, be draagt de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen thans minder dan 35 De moeilijkheden culmineerden in de sluiting van het bedrijf te Gouda. In deze gemeente had het Hoofdbestuur op 25 Mei bij monde van de heer W. K. G. van Royen en de Bondsdirec- teur een onderhoud met de Wethouder van Financiën naar aan-

Jaarverslagen | 1949 | | pagina 7