NEDERLANDSE FILMINDUSTRIE T^E nog jonge Nederlandse filmindustrie heeft gedurende het afgelopen jaar in steeds stijgende mate de terugslag ondervon den van de moeilijke situatie welke geleidelijk aan in het Neder landse film- en bioscoopbedrijf is ontstaan, doordat de voortdu rende stijging van materiaalprijzen en lonen alsmede de zware druk van de vermakelijkheidsbelasting bij een stabiel gebleven omzet niet werden gecompenseerd door een algemene verhoging der entree prijzen. Hoewel deze tak van het filmbedrijf zeer loonintensief is en ook de materiaalkosten een belangrijke factor uitmaken, werden toch de prijzen voor cinematografische werkzaamheden niet ver hoogd. Aan het einde van het verslagjaar was het echter duidelijk geworden, dat de Nederlandse filmlaboratoria binnen een niet al te lange termijn zouden moeten overgaan tot een noodzakelijke aan passing van hun prijzen aan de gestegen kostenindex. De vermakelijkheidsbelasting blijft de voornaamste belemmering voor de ontwikkeling ener Nederlandse filmproductie. De Stichting „Nederlandse Filmstudio" wist in de hoop op betere tijden een kleine staf te handhaven door het verrichten van labo- ratoriumwerkzaamheden voor reclamefilms en door dienstverlening, niet op het terrein van de filmproductie liggende. De grote, goed geoutilleerde opnamehallen konden echter niet worden gebruikt voor het doel waartoe zij door het Nederlandse film- en bioscoop bedrijf zijn ingericht, namelijk de productie van hoofdfilms. De vervaardiging van documentaire en korte films, welke een goede leerschool zou kunnen zijn voor een groeiende kern van Ne derlandse filmwerkers, schijnt nagenoeg tot stilstand te zijn geko men. Slechts op het gebied van de zogenaamde opdrachtfilms, dat zijn films die in opdracht van overheidslichamen, verenigingen en instellingen worden vervaardigd, viel enige activiteit te bespeuren. Een vijftal van deze films is door het Hoofdbestuur geplaatst op de Lijst van Aangewezen en Aanbevolen films, als bedoeld in ar tikel 6 van het Bedrijfsreglement inzake de Vertoning van Neder landse Films. Het enige lichtpunt is de productie van reclamefilms. Gedurende het afgelopen jaar werden tal van goede reclamefilms vervaardigd, die een vergelijking met hetgeen het buitenland op dit gebied pres teert, met glans kunnen doorstaan. Het valt toe te juichen, dat de filmfabrieken Polygoon en Pro- filti ondanks deze sombere vooruitzichten de productie van haai 26

Jaarverslagen | 1950 | | pagina 28