27 tweede hoofdfilm na de Bevrijding, de enige Nederlandse speel film welke tijdens het verslagjaar werd vervaardigd, voltooiden. ..De dijk is dicht", tevens de eerste Nederlandse speelfilm die haar première beleefde in aanwezigheid van H.M. de Koningin, werd met groot succes in tal van bioscopen vertoond. Haar roulement was bij het ter perse gaan van dit verslag nog niet beëindigd, hetgeen bewijst dat het publiek een meer dan gewone belangstelling aan de dag legt voor de Nederlandse film. Hoewel de filmfabrieken ook gedurende het verslagjaar voort zijn gegaan met de uitbouw van studio's en de uitbreiding van het machinepark, stond daar geen toename van werkzaamheid tegen over. Er is zelfs sprake van onderbezetting. De vervaardiging en bewerking van zogenaamde smalle films is zeer sterk verminderd en zal, naar het zich laat aanzien, nog verder teruglopen. Ook dit jaar werd weliswaar het merendeel van de geïmporteerde buiten landse films in Nederlandse laboratoria van voettitels voorzien en gecopiëerd, maar ruim vijftien procent van het aantal geimporteerde hoofdfilms bestond uit kleurenfilms, die wel in Nederland kunnen worden betiteld, maar niet gecopiëerd. Aangezien steeds meer films in kleuren worden vervaardigd deskundigen verwachten dat bijvoorbeeld in de Verenigde Staten binnen vijf jaar de gehele film productie zal zijn overgeschakeld op kleurenmateriaal zullen de Nederlandse filmlaboratoria binnen afzienbare tijd moeten over wegen of zij zullen overgaan tot nieuwe, en wel zeer kostbare, in vesteringen. In de Raad van Beheer van de Stichting Nederlandse Film studio" was de Bond gedurende het verslagjaar vertegenwoordigd door de heren H. S. Boekman, Joh. Miedema en W. K. G. van Royen, de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door de heren Mr. P. K. van Ginneken en G. van der Wiel. De Raad zag zich geplaatst voor bijna onoplosbare moeilijkheden, doordat zich in verband met de huidige heffing der vermakelijkheidsbelasting geen gegadigden meldden voor de vervaardiging van Nederlandse speel films. Door een zuinig beheer en door het aantrekken van labora- toriumwerk voor de productie van reclamefilms is de Raad er in geslaagd een sterk ingekrompen staf van gespecialiseerd personeel beschikbaar te houden. Het dringend request, dat de Raad van Beheer aan de Regering richtte om een algemene verlaging van de vermakelijkheidsbelas ting te verkrijgen alsmede vrijdom van belasting voor Nederlandse films ter stimulering ener Nederlandse filmproductie, resulteerde in de instelling ener Interdepartementale Commissie. Deze Com missie was einde 1950 met haar taak gereed gekomen, doch haar rapport was bij het ter perse gaan van dit verslag nog niet gepu bliceerd.

Jaarverslagen | 1950 | | pagina 29