Dertig jaar journaalfilmindustrie Op Donderdag 30 Maart van het verslagjaar herdacht de Film fabriek Polygoon N.V. met een bijeenkomst in het Rembrandt Theater te Haarlem het feit, dat dertig jaar geleden het Neder landse filmjournaal zijn wekelijks roulement in de Nederlandse bioscopen begon. Als een klein bedrijf met acht man, waaronder één filmoperateur, scheidde Polygoon zich in 1920 af van de documentaire en weten schappelijke afdeling van de „Hollandia Filmfabriek" te Haarlem. Tot aan de eerste verschijning van het Nederlands filmjournaal in 1922 omvatte het arbeidsveld van Polygoon in hoofdzaak de ver vaardiging van tussenteksten voor de toen nog „stomme" films, van losse actualiteiten en van populair-wetenschappelijke films. Begon de Nederlandse journaalfilm zijn loopbaan met drie co- pieën, thans rouleert het Neerlands Nieuws in ruim honderd co- pieën in Nederland en maakt een vast onderdeel uit van het voor programma van meer dan vierhonderd bioscooptheaters. Naast de productie van journaalfilms is Polygoon haar eerste liefde, de documentaire film, trouw gebleven. Tientallen grote en talrijke kortere documentaires heeft zij gedurende drie decennia vervaardigd. Tengevolge van het bombardement van. de laboratoria van de Filmfabriek Profilti N.V. te 's-Gravenhage en de materiaalschaarste is tussen beide bedrijven, die tot dat ogenblik practisch hetzelfde arbeidsveld bestreken, een „werkgemeenschap" tot stand gekomen, die naar de mening van pers en bedrijf de kwaliteit van het film journaal gunstig heeft beinvlced. Deze werkgemeenschap omvat thans meer dan honderd personen: filmoperateurs, geluidstechnici, laboratorium- en administratief personeel, die allen in vaste dienst zijn. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst in het Rembrandt Theater, welke door de vertegenwoordigers van de Overheid, het Hoofdbe stuur, gemeentelijke autoriteiten, de pers en talrijke bedrij fsleden werd bijgewoond, heeft wijlen Prof. Dr. G. van der Leeuw in een rede de culturele betekenis van het filmjournaal belicht, dat hij een „bindmiddel van Nationaal Besef" noemde. Deze herdenkingsdag werd besloten met een zeer druk bezochte receptie in „Dreefzicht" waar de directeuren, de heren B. D. Ochse en C. van der Wilden, en de commissarissen Prof. Mr. G. de Grooth en Mr. D. Schuur de gelukwensen in ontvangst namen van de velen die gekomen waren om de onderneming, die de stichtster en leidster is van de belangrijkste tak van onze Nederlandse film industrie, vele succesvolle jaren toe te wensen. 28

Jaarverslagen | 1950 | | pagina 30