32 Orson Welles' „Macbethuitgebracht door Centrafilm te Dor drecht, beleefde haar Nederlandse première op Vrijdag 30 Juni in het Kurhaus Theater te Scheveningen. Op Dinsdag 4 Juli vond in het City Theater te Amsterdam en op Dinsdag 11 Juli in het Seinpost Theater te Scheveningen een vertoning plaats van de film Purple Heart" van Lewis Milestone, uitgebracht door de N.V. Netherlands Fox Film Corporation te Amsterdam. ,,Aux Royaume des Cieux" van Julien Duvivier, uitgebracht door Spiendal Picture Co. te 's-Gravenhage, ging op Donderdag 6 Juli in première in het Kurhaus Theater te Scheveningen, terwijl Güu- ter Neumann's „Berliner Ballade", die door Victoria Film te Am sterdam werd uitgebracht, op 6 Juli in het City Theater te 's-Gra venhage werd vertoond. Wat het bijprogramma betreft verdienen nog bijzondere vermel ding de door de N.V. Actueel Film te Amsterdam uitgebrachte Tsjechische kleurenfantasie „Inspiration" en een parodistische poppenfilm in kleuren getiteld „Song of the Prairie". Tot haar teleurstelling moest de Commissie bij haar keuzebepa ling constateren, dat de Italiaanse en Engelse film dit jaar niet vertegenwoordigd waren en zij betreurde het zeer, dat het Neder landse element, dat op het Holland Festival 1949 op waardige wijze was vertegenwoordigd, geheel moest ontbreken, omdat de produc tie van Nederlandse korte en hoofdfilms wegens fiscale redenen tot stilstand is gekomen. De balans van de filmmanifestaties was derhalve: vier Ameri kaanse hoofdfilms, een Franse en een Duitse hoofdfilm en twee korte Tsjechische films. In woord en geschrift hebben pers en publiek hun instemming betuigd met de deelneming van de film aan het Holland Festival. De vertoonde films vonden over het algemeen een gunstig onthaal, al bleken de meningen van de critici ten aanzien van bepaalde films zeer uiteen te lopen, waaruit men mag concluderen, dat de films in quaestie een discussie ten volle waard waren. Financiële resultaten Hoewel bij de voorbereiding de grootste soberheid was betracht en de filmmanifestaties bezocht werden door ruim 5500' belangstel lenden, waaronder rond 4000 betalende bezoekers, sloot de balans met een nadelig saldo van bijna f4.000,dat geheel door de Bond is gedragen. De oorzaak hiervan is te vinden in het feit, dat de vrij hoge reclamekosten op slechts enkele voorstellingen komen te drukken. Uitkoopsommen behoefden dit jaar niet te worden betaald.

Jaarverslagen | 1950 | | pagina 34