90 Al moge dan de industriële activiteit mede als gevolg van de uitvoering van het bewapeningsprogram toenemen en daarmede tevens een grotere behoefte aan ontspanning ontstaan, het valt te voorzien, dat de stijgende kosten van het levensonderhoud het deel van het inkomen van grote groepen der bevolking, dat voor ontspanning beschikbaar is, zal doen inkrimpen. Men zal dus niet op een vergroting van het bioscoopbezoek kunnen rekenen al valt een achter- uitgang der recettes, tenzij zich abnormale factoren laten gelden, niet te vrezen. Dat betekent echter tevens, dat de ongunstige toestand, waarin het gehele filmbedrijf nu reeds jarenlang verkeert, bestendigd blijft, tenzij de vermakelijk- heidsbelasting tot een redelijk peil wordt teruggebracht. Hoezeer deze abnormaal hoge en onbillijke belasting het weerstandsvermogen van het bedrijf ondermijnt, blijkt wel uit het feit, dat er ook in 1950 slechts weinige nieuwe bioscopen in ons land zijn verrezen. Dat was waarlijk niet aan bouwmoeilijkheden te wijten, maar in hoofdzaak aan gebrek aan vertrouwen in de rentabiliteit van nieuwe bioscopen bij een zo zware belastingdruk. Op deze wijze wordt de achterstand steeds groter, waarmede het algemeen belang allerminst is gediend. De filmverhuurders volgen de pogingen van het Hoofdbestuur om opheffing van het grievend onrecht op belastinggebied te verkrijgen nauwkeurig en genoemd college kan ervan verzekerd zijn, dat het bij elke actie, ook als die grote offers vraagt, op de volle medewerking van de filmverhuurders kan rekenen. De voorstellen van het Hoofdbestuur tot een drastische wijziging en uitbrei ding van het Algemeen Bedrijfsreglement zullen in de komende maanden de volle aandacht van onze organisatie eisen. Wij hopen dat alle leden bij de behandeling van deze voorstellen steeds het oog op het algemeen bedrijfsbelang gericht zullen houden en dat men met respectering van eikaars goede bedoelingen de middelen zal vinden om de nu eenmaal bestaande tegenstellingen te ver zachten. Als men in deze geest te werk gaat dan vertrouwen wij. dat er voor de vraagstukken, waarop de voorstellen van het Hoofdbestuur betrekking hebben, een bevredigende oplossing gevonden zal worden.

Jaarverslagen | 1950 | | pagina 96