HET HOLLAND FESTIVAL ten doel heeft de bevordering van de productie van goede korte films. Sommige van deze films werden in speciale programma's in de bioscopen vertoond. De Commissie hield gedurende het verslagjaar drie zittingen. Vijfmaal kwam zij met de Filmcommissie van het Holland Festival in vergadering bijeen ter beraadslaging over de deelneming van de film aan het Holland Festival. Ook in 1951 werd door het filmbedrijf deelgenomen aan de reeks van manifestaties, welke jaarlijks van 15 Juni tot 15 Juli onder aus piciën van het Holland Festival plaats vinden. De organisatie van deze deelneming bleef, evenals in 1950, in handen van de door het Hoofdbestuur benoemde Filmcommissie in samenwerking met de Culturele Advies-Commissie. In de Filmcommissie hadden zitting de heren A. van Domburg, Voorzitter, Mr. R. F. Bordewijk, C. S. Roem, W. K. G. van Royen, P. Schuitema, R. Uges Jr. en de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman. Door de Filmcommissie werden twee vertoningen van bijzondere première-programma's georganiseerd, welke in het City Theater te Amsterdam werden gegeven, en in samenwerking met de Amster damse Filmliga een derde voorstelling, welke in het Kriterion Thea ter te Amsterdam plaats vond. De eerste filmmanifestatie vond plaats op Donderdag 21 Juni in het geheel bezette City Theater, dat voor deze gelegenheid feestelijk was versierd. Het programma was een demonstratie van filmkunst der kleine landen, met name Zwitserland en Nederland. Het pièce de résistance was de vertoning van de film ,,Four in a Jeep" van de Zwitserse regisseur Leopold Lindtberg, welke film door de N.V. Universal Film Agency te Amsterdam ter beschik king was gesteld voor deze bijzondere voorstelling, welker opbrengst ten gunste kwam van het Nederlandsche Roode Kruis. Het voorprogramma bestond uitsluitend uit Nederlands werk te weten: ,,De geschiedenis van de tijd", een door de N.V. Riofilms te Am sterdam uitgebrachte kleurenfilm van Jan Coolen en Frans Hendrix; ,,Het bezoek van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard aan Zuid-Amerika", vervaardigd en uitgebracht door Polygoon-Profilti, die voor deze voorstelling tevens twee speciale uitgaven van haar ..Buitenlands Nieuws" en „Neerlands Nieuws" verzorgde; ,,Kermesse fantastique", een door Joop Geesink vervaardigde pop- penfilm in kleuren, die met deze vertoning haar wereldpremière beleefde. 29

Jaarverslagen | 1951 | | pagina 28