Aantal zaken Het aantal in bedrijf zijnde permanente bioscopen bedroeg 506 op 1 Januari 1952 tegen 507 op 1 Januari 1951. Het aantal filmverhuurkantoren en filmimportzaken daalde van 43 op 1 Januari 1951 tot 39 op 1 Januari 1952. Voor verdere gegevens met betrekking tot de aantallen bij de Bond ingeschreven zaken zij verwezen naar de hiernaast opgeno men tabel. Zij nog vermeld, dat ook in het afgelopen jaar verscheidene bioscopen werden gemoderniseerd en gerestaureerd, terwijl in En schede, Heemstede, Vlijmen en Volendam enige uitstekend ge outilleerde nieuwe bioscopen werden geopend. Een bioscoop moest in April worden gesloten wegens beëindi ging van de huur door verhuurder. De ondernemer verzuimde een beroep te doen op artikel 11 van het Gewijzigd Algemeen Bedrijfs- reglement. Tenslotte wendde hij zich te elfder ure tot de rechter, die hem in het ongelijk stelde op grond van de overweging dal bedoeld lid zich blijkens zijn houding sedert de opzegging der over eenkomst, daarbij had neergelegd. Heel veel tijd heeft het Hoofdbestuur moeten geven aan de on dankbare taak om een beslissing te nemen in de belangenstrijd tussen twee leden om het exploitatierecht van een bioscoop in het Luxor Theater te Rotterdam, een strijd welke niet alleen de belang stelling had van de pers, maar ook van de gemeentelijke autoriteiten. De verhuurster, de Rotterdamse Kunststichting, die sedert de Bevrijding al verscheidene malen van exploitant veranderd was, had voor de zoveelste maal de overeenkomst opgezegd en met een ander lid een contract gesloten. In het tussen verhuurster en de vorige huurder ontstane geding sprak de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage uit, dat de overeenkomst op 1 Juni 1951 geëindigd was en de bepalingen van de Huurwet daarop niet toepasselijk waren, aangezien het hier geen huurovereenkomst betrof. Het betrokken lid, dat intussen nimmer het door hem aangekondigde beroep op de bescherming volgens artikel 11 van het Gewijzigd Algemeen Bedrijfsreglement had gedaan, deelde mede hiervan in beroep te zullen gaan, zag daarvan later af en deed ter elfder ure toch een beroep op de regle mentaire bescherming, die de andere partij, nu de zaak in eerste instantie voor de rechter had gediend en door haar was gewonnen, niet meer wilde aanvaarden. Hoewel de oude huurder het door zijn twijfelachtige houding het Hoofdbestuur niet gemakkelijk had ge maakt, wees het Hoofdbestuur zowel de twee aanvragen van het tweede lid om inschrijving van het Luxor Theater te haren name in het bedrijfsregister, als het verzoek om plaatsing op de Lijst van Geen Bezwaar af, omdat het zich met de ingediende aanvrage niet 48

Jaarverslagen | 1951 | | pagina 48