de erkenning in het Bedrijfsbesluit in zake Technische Apparaten zijn omschreven en aan het Hoofdbestuur werd derhalve geadvi seerd de aanvrager te erkennen, welk advies werd opgevolgd. De tweede aanvrager voldeed daarentegen niet aan de gestelde normen en hij werd dan ook geweigerd. Bovendien werd in 1951 door het Hoofdbestuur gunstig beschikt op een tweetal aanvragen die reeds in 1950 door de Technische Commissie waren doorgegeven. Een van deze aanvragers, te weten hij die Duitse koolspitsen aan het bedrijf zou gaan leveren, bleef echter met de levering in gebreke en na enige malen te zijn aan gemaand, werd zijn erkenning ingetrokken. Met de voltooiing van de Keuringsvoorschriften voor technische apparaten die door een speciaal daartoe in het leven geroepen com missie zijn uitgewerkt, is dit jaar weinig voortgang gemaakt. Be doelde commissie is namelijk met haar voorbereidende werkzaam heden gereed en moet de ontwerp-voorschriften thans aan de prac- tijk toetsen. Verschillende erkende handelaren zijn uitgenodigd daarvoor een projectieinstallatie in bruikleen af te staan, maar in de loop van dit verslagjaar is de Technische Commissie er niet in geslaagd hiertoe een der handelaren bereid te vinden. Dit valt zeer te betreuren. Wellicht doet zich echter in 1952 alsnog een wen ding ten goede voor. Op verzoek van het Hoofdbestuur werd dit jaar een onderzoek ingesteld naar de verhouding van de koolspitsenprijzen in Neder land ten opzichte van die in het buitenland. Er waren namelijk bij het Hoofdbestuur klachten binnengekomen als zouden de kool spitsenprijzen in Nederland ten gevolge van een afspraak tussen de leveranciers abnormaal hoog liggen. Na in een aantal Europese landen informaties te hebben inge wonnen kwam de Technische Commissie tot de conclusie, dat de koolspitsenprijzen ook in Nederland worden bepaald door een in ternationaal kartel zodat de handelaren hier betrekkelijk weinig invloed op de prijzen kunnen uitoefenen. Daarenboven stelde zij vast, dat de koolspitsenprijzen in Nederland ten opzichte van het buitenland zeker niet abnormaal hoog zijn. In sommige Europese landen zijn de prijzen zelfs aanzienlijk hoger, in andere landen iets lager. Desondanks zijn de gezamenlijke koolspitsenhandelaren uitge nodigd al het mogelijke te doen om een verlaging van de koolspit senprijzen voor Nederland te bewerkstelligen. Hierbij is overwogen dat koolspitsen, zijnde een verbruiksartikel een belangrijke post uitmaken op het budget der bioscoopexploi tatie. Ten slotte werd door de Technische Commissie bij de Minister van Financiën aangedrongen op een verlaging van het hoge weelde- 53

Jaarverslagen | 1951 | | pagina 55