Uitvoering Reglement op het Naamregister 72 Naar aanleiding van het feit, dat in bepaalde gemeenten proces verbaal werd opgemaakt wegens het branden van licht tijdens de piekuren in de fotokastjes aan de gevel, heeft het Hoofdbestuur nader overleg gepleegd met de bevoegde instanties van Economi sche Zaken. Als resultaat van dit overleg kon aan de leden worden medegedeeld, dat de fotokastjes aan de gevel van de bioscopen worden beschouwd' als etalages, hetgeen betekent dat deze kastjes tijdens de piekuren op halve sterkte kunnen worden verlicht. Voor zover in sommige gevallen verbaal is opgemaakt, is niet tot rechts vervolging overgegaan. Het Hoofdbestuur heeft een beroep op de leden gedaan om waar mogelijk de grootst mogelijke medewerking te verlenen bij de ge bruiksbeperking van electriciteit. In het naamregister van de Bond stonden op 31 December 1951 7795 filmtitels ingeschreven. Als gevolg daarvan bleken in het af gelopen jaar bij controle vele filmnamen die werden aangeboden, gelijkluidend of bijna gelijkluidend te zijn met reeds gedeponeerde titels. Mede daardoor kwam het meer dan vroeger voor, dat bezwa ren tegen gepubliceerde filmnamen werden ingediend, die ten dele gerechtvaardigd waren, maar soms niet konden worden geaccep teerd omdat hoewel in de titels woorden voorkwamen, die ge- dachtenassociaties zouden kunnen oproepen met reeds gebruikte filmnamen deze woorden van algemene betekenis waren en du.s niet een voor de betrokken films kenmerkend karakter hadden. Het zou te ver hebben gevoerd wanneer het Hoofdbestuur in schrijving van nieuwe filmnamen, waarin die woorden werden ge bruikt, had geweigerd. Anders was het, ingeval kennelijk werd ge speculeerd op het succes van vroegere films, welker titels dan door anderen in enigszins gewijzigde vorm ter inschrijving werden aan geboden, meermalen ten behoeve van nieuwe films, waarvan de inhoud ternauwernood iets met de filmnaam te maken had. In die gevallen verleende het naamregister aan de ingeschreven titels de bescherming, welke het desbetreffende reglement beoogt. Ten einde een vlotte registratie van titels en het tijdig indienen van eventuele bezwaren tegen aangeboden filmnamen te bevorderen, werd er tegen het einde van het verslagjaar toe overgegaan de in- schrijvingsverzoeken frequenter dan voorheen door middel van cir culaires aan de filmverhuurders te publiceren. Ingeschreven werden 425 filmtitels tegen 573 in 1950. Verschei dene malen werden ter deponering aangeboden filmnamen op advies van het Bondsbureau door de betrokken filmverhuurders gewijzigd, omdat reeds gelijkluidende (of bijna gelijkluidende) namen waren

Jaarverslagen | 1951 | | pagina 76