trekking hebbende Koninklijk Besluit vervallen. Dit betekent dat de gemeenten op het stuk van de vaststelling van de heffing der vermakelijkheidsbelasting weer geheel vrij zijn om eigen inzichten te volgen. Nieuwe bindende voorschriften met betrekking tot de heffing van vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen zijn achterwege gebleven, zodat de enige tegemoetkoming, welke wij van de centrale overheid mochten verhopen, tenslotte een feit geworden is. Hoewel in het Bondsorgaan op de nieuwe ontwikkeling nadruk kelijk gewezen is, schijnen tal van leden nog niet te beseffen, dat de gemeenten geen speciale verplichting meer hebben tot het heffen van 35 belasting op bioscoopvoorstellingen met het oog op de uitkering uit het Gemeentefonds en dus ook geen excuus voor de discriminatie van de bioscoop ten opzichte van andere amusements- bedrijven, zoals concert en toneel, sportsensaties, circussen en tin- geltangels. Wanneer de gemeentebegrotingen tekorten aanwijzen, dan zullen zij, zoals de Kamer heeft gesuggereerd, moeten bezuinigen en in ieder geval de noodzakelijk geworden lasten gelijkelijk moeten ver delen. Men heeft niet de plicht noch het recht van ons meer te vragen dan van anderen. Integendeel men heeft onze bedrijven, die voor de massa een sociaal en cultureel goed vertegenwoordigen, de mogelijkheid te laten hun taak zo goed als mogelijk is te vervullen. Daarom zij in het komende jaar een krachtiger actie geboden opdat, wat aan het einde des jaars in Den Haag gewonnen is, ook plaat selijk tot werkelijkheid worde. Gedurende het verslagjaar werden in tal van gemeenten de door exploitanten ondernomen acties om verlaging van de heffing der vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen te verkrijgen met welslagen bekroond. In de meeste gevallen heeft het Hoofdbestuur hierbij krachtdadig steun verleend en kon met succes gebruik wor den gemaakt van de voorlichting en documentatie van het Bonds bureau. In verscheidene gevallen had de Bondsdirecteur tevoren een onderhoud met de Colleges van Burgemeester en Wethouders of met de leiders van de Raadsfracties. De Munt Bioscoop te Enk- huizen was als gevolg van de te hoge vermakelijkheidsbelasting ge ruime tijd gesloten. Dit zelfde was het geval in een aantal kleinere gemeenten, onder meer in die welke door reisbioscopen worden bezocht. In de onderstaande gemeenten is èfwel door de raad een besluit tot verlaging der heffing op filmvoorstellingen genomen ófwel een krachtens eerder genomen besluiten gewijzigde verordening in wer king getreden, waarbij het heffingspercentage werd verlaagd tot 20 en 25 10

Jaarverslagen | 1951 | | pagina 7