BUITENLANDSE BETREKKINGEN rj E Internationale Federatie van Verenigingen van Filmprodu centen (Fédération Internationale des Associations de Produc- teurs de Films), waarbij de Nederlandsche Bioscoop-Bond is aan gesloten, hield van 4 tot 7 September een drukbezochte algemene vergadering te Venetië, De Bond was op deze vergadering verte genwoordigd door zijn Voorzitter, de heer M. P. M. Vermin, de heer C. S. Roem en de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman. Dat ook buiten Europa het begrip groeit, dat tal van dringende problemen alleen door overleg op internationaal niveau tot een oplossing kunnen worden gebracht, is tijdens deze vergadering wel bewezen door de toetreding van de Motion Picture Association of America tot het lidmaatschap der Federatie. Deze organisatie ver tegenwoordigt nu bijna de gehele filmproductie van de vrije wereld, namelijk de verenigingen van producenten van ruim twintig landen, welke geheel West-Europa, Noord- en Zuid-Amerika en het Mid den-Oosten omvatten. Tezamen vervaardigen de leden dezer ver eniging meer dan duizend hoofdfilms per jaar. Tot president der Federatie werd Dr. Renato Gualino gekozen; haar bureau zal definitief te Rome gevestigd blijven. Over het nijpende vraagstuk der vermakelijkheidsbelasting werd uitvoerig van gedachten gewisseld. In een motie beklemtoonde de algemene vergadering enerzijds de discrepantie in de belastinghef fing voor de filmindustrie en die voor andere industrieën, ander zijds de immoraliteit van een belastingheffing, waarbij in strijd met de algemeen gebruikelijke belastingsystemen, belasting wordt ge heven op de bruto-inkomsten en niet op de winst. De vergadering besloot tot een gezamenlijke actie van alle aangesloten verenigin gen om tot een normale toestand voor de filmindustrie te geraken. Voorts werd een resolutie aangenomen ter beperking van het euvel van het stijgend aantal filmfestivals. Voorlopig zullen slechts de festivals van Venetië en Cannes erkend worden als festivals, welke het karakter van een competitie hebben. Zoveel mogelijk medewerking zal worden verleend aan festivals, die als zuivere manifestatie van filmkunst worden georganiseerd, zoals bijvoorbeeld het festival dat tijdens het verslagjaar te Berlijn is gehouden. Aan andere festivals zullen de aangesloten verenigingen hun deelneming onthouden. Ten gevolge van deze resolutie hebben de organiserende comités van de in 1952 te houden festivals in India en Uruguay nog aan het einde van het verslagjaar besloten aan deze festivals het karakter van een competitie te ontnemen door geen prijzen beschikbaar te stellen. De Federatie heeft daarop haar bezwaren tegen de deel neming ingetrokken. 78

Jaarverslagen | 1951 | | pagina 83