vertoond en voorts de nodige waarborgen ter zake van tijdige terugzending en doorzending van films te verlangen. In het verslagjaar werden van de leden geen klachten van betekenis over de afwikkeling van schadegevallen ontvangen. Wel is gebleken, dat de omvang van de uitgekeerde schadebedragen schrik barend is toegenomen. Daardoor wordt de voortzetting van de verzekering op de huidige basis in gevaar gebracht en er zal moeten worden nagegaan welke maat regelen moeten worden genomen om verhoging van de verzekeringspremie te voorkomen. De beperking, die het vorig jaar ten aanzien van de kluizenverzekering is toe gepast, bleek in de practijk geen moeilijkheden te hebben opgeleverd. Er is slechts weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid om de oude copieën, die niet meer onder de filmverzekering vallen, voor eigen rekening te verzekeren. Ondanks bedoelde beperking is de voorraad oude films, die onder de ver zekering valt, vele millioenen meters en er zal moeten worden nagegaan of het mogelijk is een verdere bezuiniging toe te passen zonder vitale belangen van de filmverhuurders te raken. In het vorige Jaarverslag is melding gemaakt van de bezwaren, die van be stuurszijde waren gemaakt tegen een wijziging in de constellatie van het Cen- Iraal Bureau voor Ligafilms, het filmverhuurkantoor van de N.V. Maatschappij voor Cinegrafie. Aanvankelijk bleek het Hopfdbcstuur onze bezwaren te delen, weshalve ge tracht is een regeling te vinden ter oplossing van de daaruit voortvloeiende moeilijkheden. De eisen, die daarbij door de Maatschappij voor Cinegrafie wer den gesteld, waren echter zo zwaar, dat daaraan niet kon worden voldaan. Hoe wel het bestuur der Bedrijfsafdeling zijn bezwaren handhaafde, besloot het Hoofdbestuur in de gewijzigde constellatie van het Centraal Bureau voor Liga films te berusten, zulks op grond van de overweging, dat de Maatschappij voor Cinegrafie nu eenmaal als filmverhuurkantoor in het bedrijfsregister staat in geschreven met het recht ook hoofdfilms te verhuren en voorts dat zelfs de zeer beperkte activiteit, welke het Centraal Bureau voor Ligafilms bij het im porteren en distribueren van, films heeft ontwikkeld, voldoende is om te beant woorden aan de reglementaire eis, namelijk het zich regelmatig de auteursrechten voor Nederland op en ter zake van buitenlandse films verwerven en regelmatig films aan bioscopen verhuren. Het bestuur had voorts advies uit te brengen aan het Hoofdbestuur over een aanvrage van een lid-filmverhuurder, die opheffing had gevraagd van de beperkende voorwaarden, waaronder hij in het bedrijfsregister was ingeschre ven. Het Hoofdbestuur besloot de beperking te handhaven. Eveneens had het bestuur te adviseren over een aanvrage van een lid-film verhuurder, die zijn persoonlijke zaak in een N.V. wilde omzetten. Het Hoofd bestuur verleende de vereiste toestemming op de gebruikelijke condities. Op voorstel van het bestuur besloot de ledenvergadering op 16 April om een bijdrage van f 1.000,te verlenen ter dekking van de kosten van het publi ceren van het „Filmkompas", zijnde een aankondiging van belangrijke films in het Weekblad der Hervormde Kerk. Het bestuur heeft aan de Technische Commissie het verzoek gericht een een voudige instructie te ontwerpen voor het personeel, dat op de filmverhuurkan toren belast is met het plakken van films. Ook heeft het de Technische Commissie verzocht een plan uit te werken voor uniform verpakkingsmateriaal voor de verzending van films, aangezien gebleken is, dat de thans toegepaste methode van pakpapier en touw duur en ondeugdelijk is. De Technische Commissie heeft beide onderwerpen in behandeling genomen, doch aan het eind van het verslagjaar was haar advies nog niet gereed. 97

Jaarverslagen | 1951 | | pagina 99