98 Een moeilijkheid, die daaruit voortspruit, is echter, dat er op het aantal uitge reikte vrijkaarten geen controle kan worden uitgeoefend. Er zijn zelfs exploitan ten, die op hun recettestaat eenvoudig een rond bedrag voor vrijkaarten van de ontvangst aftrekken. Het ware wenselijk het gebruik van afzonderlijke toegangs- kaarten voor vrijkaarten voor te schrijven, zodat het verschil tussen gewone kaarten en vrijkaarten duidelijk opvalt. Daarbij heeft het bestuur als zijn over tuiging uitgesproken, dat tegen dit systeem van de zijde der gemeentebesturen geen bezwaar kan worden gemaakt, indien althans steeds de normale belasting over de door houders van vrijkaarten ingenomen plaatsen wordt betaald en zulks ook op de vrijkaarten wordt vermeld. Blijkbaar zitten er aan deze zaak nog andere moeilijkheden vast, want een bevredigende oplossing is nog niet bereikt. Klachten over het veelvuldig verloren gaan van begin- en eindstukken van films tengevolge van nonchalance der bioscoop-operateurs, waardoor ook het onderscheid tussen brandbare en onbrandbare films bemoeilijkt wordt met de daaruit voortvloeiende narigheden bij het lassen, hebben het bestuur aanleiding gegeven het Hoofdbestuur te verzoeken hiertegen maatregelen te beramen. Op dit euvel is de aandacht gevestigd door een publicatie in het Bondsorgaan. Enige malen is gesignaleerd, dat buitenlandse producenten, die min of meer regelmatig zaken met onze leden doen, 16 mm. rechten van oude en zelfs wel van nieuwe films aan niet bij de Nederlandsche Bioscoop-Bond aangesloten onder nemingen verkopen. Het bestuur zag zich genoodzaakt de leden uit te nodigen hun buitenlandse leveranciers er op te wijzen, dat dit op de duur het zaken doen met de leden van de Bond onmogelijk zal maken. In de jaarvergadering van 28 Januari is na behandeling van de jaarstukken een bestuursvoorstel aangenomen om het aantal bestuursleden van negen tot zeven te verminderen. Met het oog daarop hadden alle bestuursleden hun mandaat ter beschikking gesteld. Voor de zeven plaatsen waren candidaat gesteld de heren H. S. Boekman, J. S. Croeze, L. Groen, D. J. van Leen, L. L. Lioni, L. Paerl, C. S. Roem, F. L. D. Strengholt, Weening en K. F. Wijsmüller. Voordat tot verkiezing werd overgegaan, werd op voorstel van de heer J. de Wilde een motie aangenomen, behelzende, dat het nocj steeds als een noodzaak wordt be schouwd, dat in het Hoofdbestuur namens de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders uitsluitend leden zitting hebben, die deel uitmaken van het bestuur der Bedrijfs afdeling en dat derhalve verlangd moest worden, dat leden-filmverhuurders van het Hoofdbestuur, die niet tot lid van het Afdelingsbestuur herkozen mochten worden, hun mandaat als lid van het Hoofdbestuur ter beschikking stellen, opdat in de ontstane vacature(s) onmiddellijk kan worden voorzien. Daarna werden achtereenvolgens tot leden van het Afdelingsbestuur gekozen de heren Strengholt, Paerl, Van Leen, Lioni, Groen, Boekman en Croeze. Uit deze zeven bestuursleden werden gekozen tot voorzitter de heer Strengholt, tot vice-voorzitter de heer Croeze, tot secretaris de heer Van Leen en tot penning meester de heer Groen. Tengevolge van het overlijden van de heer Strengholt ontstond er reeds korte tijd later een nieuwe vacature van voorzitter en bestuurslid. De ledenvergade ring van 19 Mei moest voor de benoeming tot bestuurslid een keuze doen pit twee candidaten, te weten de heren J. Weening en J. de Wilde, waarvan de laatste de meeste stemmen verwierf. Voor de voorzitterspiaats werden candidaat gesteld de heren J. S. Croeze en L. Groen, waarvan eerstgenoemde de meerder heid verkreeg. Van de bestuursleden hadden zitting in het Hoofdbestuur de heren J. S. Croeze, L. Groen en L. L. Lioni. De vierde plaats van lid-filmverhuurder van het Hoofdbestuur werd ingenomen door de heer C. S. Roem, die niet bereid was zijn plaats af te staan ten behoeve van een der bestuursleden van de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders. Het Hoofd-

Jaarverslagen | 1952 | | pagina 101