de heffing van vermakelijkheidsbelasting geen toepassing meer zou vinden. Zij vervolgden dan „Het heffingspercentage voor sport evenementen, welke een overwegend sensationeel karakter dragen, behoort naar de mening van Burgemeester en Wethouders niet op 20 'ft te worden bepaald." Toen wij het gemeentebestuur van Arnhem aan deze verklaring kwamen herinneren, terwijl wij verzochten om herziening van de belasting, heeft dit gemeentebestuur nochtans ons verzoek afge wezen. Het aarzelde echter niet kort tevoren bij besluit van 18 Augustus 1952 met terugwerkende kracht de belastingen voor revues, variété- en circusvoorstellingen te verlagen van 35 tot 20 aangezien dit aan het circus was toegezegd en het circus had ge dreigd met boycot indien de gemeente de belasting niet zou herzien. In dezelfde gemeente is een project ter hand genomen van niet minder dan 12 ton, dat plaatselijk zal worden geïnvesteerd, waar door de gemeente dank zij het initiatief van een plaatselijke bioscoopexploitant een behoorlijk nieuw bioscooptheater rijker zal worden, waarin van tijd tot tijd variété-voorstellingen zullen kun nen worden gegeven. De gemeente heeft wel ingezien, dat dit pro ject met een belasting van 35 verliesgevend zou zijn. Zij heeft derhalve de belasting hiervoor bepaald op 20 mits tijdens de filmvoorstellingen naast een variétéprogramma muziek door een orkest van ten minste drie leden en door een bioscooporgel ten ge hore wordt gebracht. De ondernemers in quaestie hebben dit niet geaccepteerd, aangezien de gemeente vergeten heeft dat de finan ciering van dit project voor een belangrijk gedeelte moet komen uit de bestaande zaken en dat straks het totaal van deze zaken met een heffing van 20 amper rendabel zal zijn. Zoals gezegd is het verzoek tot een algemene belastingverlaging voor bioscoopvoorstel lingen niet ingewilligd en de ondernemers hebben besloten hun project tot nieuwbouw aan te houden. Naar aanleiding van het voorstel dat tot het vorenbedoelde Raadsbesluit leidde zijn besprekingen gevoerd door de Bondsvoor zitter en de Bondsdirecteur gezamenlijk met de plaatselijke onder nemers. Besprekingen hadden plaats zowel met de Burgemeester als met de verschillende fractie-voorzitters. Een zelfde geval als in Arnhem wat betreft een verlaging van belasting voor circus, variété en revue heeft zich voorgedaan in Nijmegen, waar de exploitant van het Goffert Stadion indertijd (zomer 1949) heeft gedreigd bepaalde wedstrijden en sportevene menten niet door te laten gaan indien de vermakelijkheidsbelasting hiervoor niet tot 20 zou worden verlaagd. De gemeente is daar voor op zij gegaan, zoals ook vele andere steden op zij zijn gegaan voor dit soort dreigementen. 13

Jaarverslagen | 1952 | | pagina 11