128 Voorts werd vastgesteld, dat aan candidaten die uitsluitend door de vakken practijk en brandveiligheidsvoorschriften zouden slagen, dispensatie van de ver plichting om het operateursdiploma te bezitten zal worden verleend tot aan het eerstvolgende examen. Candidaten die behalve in deze twee vakken ook zouden slagen voor twee theoretische vakken komen in aanmerking voor het diploma-A, indien althans ook aan de normen ten aanzien van leeftijd en aantal practijkuren wordt voldaan en candidaten die voor alle vakken slagen ontvangen het diploma- B, eveneens onder het vorenbedoelde voorbehoud. Hij die in twee of vier vakken is geslaagd behoeft bij het volgende examen nog slechts in de resterende vakken examen te doen. De resultaten van deze splitsing zijn, bij de eerste maal dat dit systeem is toe gepast, tegengevallen en wij komen daarop onder het hoofd examens nog nader terug. Mogelijk is dit een gevolg van het feit, dat de nieuwe regeling nog niet overal voldoende 'bekendheid genoot, alhoewel daaraan naar de mening van het bestuur toch ruimschoots publiciteit is gegeven. In ieder geval is het de bedoe ling het bovenbedoelde systeem in het komende jaar nogmaals toe te passen. Ook de exameneisen zijn dit jaar enige malen aan de orde geweest. Gebleken was namelijk dat het peil van het examen gedurende de laatste jaren was ge daald, als gevolg van het feit dat zich steeds veel candidaten aanmeldden, die de leerstof niet volledig beheersten. De prestaties van de examinandi werden onwillekeurig afgemeten naar het gehalte van de gemiddelde candidaten, -welke gedragslijn uiteraard niet kon worden gehandhaafd. Derhalve besloot het bestuur voor het examen 1952 in alle vakken een richt snoer voor het mondelinge examen vast te stellen. Dit richtsnoer werd in een bijeenkomst van het bestuur met een groot aantal examinatoren en gecommit teerden vastgesteld, waarbij er naar is gestreefd om ook de theorie zoveel mogelijk op de practijk af te stemmen. Voor het overige werden in de diverse bestuursvergaderingen verscheidene aan vragen behandeld betrekking hebbende op het verkrijgen van tijdelijke dispen satie van de verplichting om het cperateursdiploma te bezitten. Het aantal van deze aanvragen werd echter geleidelijk minder en ook bij de beoordeling ervan worden steeds strengere normen aangelegd, omdat het nu eenmaal niet aangaat dispensatie te verlenen indien daarvoor geen zeer dringende reden aanwezig is, nu een ieder reeds meer dan vijf jaar de gelegenheid heeft gehad om zich voor het examen te bekwamen en het diploma te verwerven. De omvang van de werkzaamheden van het Secr.^ariaat blijkt onder andere uit de volgende gegevens: Ingekomen stukken 1054 Uitgaande brieven 1171 Circulaires 34 Gestencilde stukken ca. 3000 Herstencillen cursus ca. 45000 vel Ook dit jaar werd door het bestuur besloten geen mondelinge cursus te orga niseren omdat het reeds eerder ingenomen standpunt dat door middel van de schriftelijke cursus in voldoende mate in de behoefte aan operateurs kon worden voorzien, nog onverminderd van kracht bleek te zijn. In de loop van dit verslagjaar startte slechts één nieuwe cursus, namelijk de cursus VIII en wel in Januari 1952. Deze cursus begon met 23 leerlingen. Aan het einde van het verslagjaar was dit aantal teruggelopen tot 18. Voorts liepen gedurende een gedeelte of het gehele verslagjaar nog de cur sussen III, IV. VI en VII. waaraan in totaal door 88 leerlingen werd deelge nomen. De betaling van de lesgelden verliep ever het algemeen naar wens, al hoewel ten gevolge van de moeilijkheden die met de voormalige cursusleider zijn

Jaarverslagen | 1952 | | pagina 128