23 is, de televisie in het algemeen belang op de meest doeltreffende wijze te ontwikkelen". In de onderwerpelijke motie werd, onder meer op grond van de overweging dat grootbeeldtelevisie spoedig geperfectionneerd zal zijn en zeer geschikt is voor theaterexploitatie en in aanmerking genomen de artistieke, technische en economische mogelijkheden van het filmbedrijf en zijn technische industrieën, een dringend be roep op de regeringen gedaan om de televisie-service aan het pubiek zodanig te organiseren, dat contact wordt opgenomen met de amu- sementsbedrijven om tot een regeling te komen welke onder meer rekening houdt met: twee verschillende aspecten van televisie-uitzending; de eerste met betrekking tot televisie bestemd voor ontvangst in de huiselijke kring, de tweede betreffende de uitzending van amusement bestemd voor ontvangst in theaters (grootbeeldtelevisie); de noodzaak, dat het televisiebedrijf zich ter voorziening van al zijn behoeften op filmgebied wendt tot het filmbedrijf; een gelijke verdeling der lasten van welke aard ook tussen bioscopen en openbare localiteiten bestemd voor de ontvangst van televisie-uitzendingen. Zoals reeds opgemerkt werd deze motie met algemene stemmen opgenomen in de conclusies van het Turijnse congres, dat boven dien dringend aanbeval: 1. te geraken tot een nauwkeurige uitwerking van richtlijnen ter vaststelling van de preciese technische kenmerken welke de televisiefilm eigen moeten zijn; 2. te geraken tot een standaardisering van de normen voor pro jectoren voor grootbeeldtelevisie in bioscopen; 3. in verband met het vorenstaande de mogelijkheid te overwegen om een afzonderlijk standaardtype van televisiezender te creë ren voor het speciale gebruik van televisie in de dienst van de bioscopen. Gedurende het verslagjaar vonden in Europa verdere demonstra ties plaats van zogenaamde grootbeeldtelevisie, waaronder men ver staat het projecteren op een bioscoopdoek van normale afmetingen van speciaal daartoe per televisie uitgezonden amusementsprogram ma s, evenementen of speciale films. Deze uitzendingen gaan via kanalen, welke niet door gewone ontvangsttoestellen, welke voor huiselijk gebruik bestemd 2ijn, kunnen worden opgevangen. Bij deze toepassing dient de televisie uitsluitend als middel tot rechtstreekse projectie, gelijktijdig in meerdere theaters of zelfs in een geheel net van theaters, van commerciële amusementsprogramma's of sport-

Jaarverslagen | 1952 | | pagina 22