een of meer der gevraagde bedrijfstakken afwijzen, daar het ge vraagde prematuur bleek te zijn. Zij gaf voorts toestemming voor de verhuur van een buitenlands journaal aan het hiervoor bedoelde lid-filmverhuurder. Tegen zes beslissingen inzake bioscopen en wel met uitzondering van Hellendoorn en Vlaardingen, werd beroep aangetekend, even als tegen de beslissing inzake het buitenlands journaal alsmede tegen de weigering van de bedrijfstak a (de productie van speel films) van een filmproductiezaak aan een der vier toegelaten film producenten. Een nadere beschouwing hieromtrent is in dit hoofdstuk opge nomen onder de Commissie Beroep Nieuwe Zaken. Deze toeneming van het aantal aanvragen voor filmproductie zaken is een direct gevolg van de wijziging van artikel 1 van het Algemeen Bedrijfsreglement, inhoudende de omschrijving van de bedrijven filmfabrieken en filmproductiezaken. Reeds lang was n.1. de behoefte gevoeld aan een scherpere afbakening van de bedrijfs takken van de filmfabrieken, alsmede aan een ruimere omschrij ving van het begrip filmproductiezaken en een onderverdeling, ook van die zaken, in een aantal bedrijfstakken. Slechts één van de nieuwe filmproductiezaken verwierf de ge vraagde toestemming voor de bedrijfstak a. de productie van speel films. Zij viel overigens buiten de categorie van z.g. cineasten die zich tot dusver hoofdzakelijk hadden bezig gehouden met de pro ductie van korte films. Het betrof hier een productiezaak die pas was opgericht door een aantal bioscoop-exploitanten om te geraken tot een geregelde productie van Nederlandse avondvullende hoofd films. De Commissie Nieuwe Zaken bestond in 1952 uit: Mr G. M. Greup, voorzitter; Mr J. Reinders, plaatsvervangend voorzitter; E. Alter, C. J. Blad, L. Groen en G. J. Milius, leden; J. van Bentum en J. Weening, plaatsvervangende leden; A. H. Pieterse, secretaris. Commissie Beroep Nieuwe Zaken In de samenstelling der Commissie kwam in 1952 geen veran dering. Zij bestond uit: Mr. J. Milius, voorzitter; Mr. B. Bouman, plaatsvervangend voorzitter; D. J. van Leen, L. L. Lioni, J. E. F. de Nijs, J. L. Paerl, C. S. Roem, B. W. G. van Royen, H. de Vries en C. M. Westland, leden; 52

Jaarverslagen | 1952 | | pagina 54