96 tweede het vervallen van de aftrek van variététoeslag van de opbrengst der filmvoorstellingen bij de berekening van de filmhuursom. Verder stelde het Hoofdbestuur voor de filmhuur van driedimensionale en panoramische films uit te zonderen van het filmhuurmaximum en de mogelijk heid te openen tot verhuur op sliding scaïe tot een maximum filmhuur van 40 Deze voorstellen zijn in den brede in de ledenvergadering van 28 September besproken. Het is nu niet meer interessant de talrijke amendementen, die op dit complex van voorstellen waren ingediend, aan een beschouwing te onder werpen. Wij willen volstaan met twee belangrijke punten uit de discussie te releveren. Er werden ten eerste vele bezwaren geopperd tegen het sliding scale-systeem, voornamelijk omdat men de mogelijkheid van een uitwerking ten nadele van de filmverhuurders voorzag. Deze bezwaren werden ten dele ondervangen door een amendement behelzende dat de onderste grens van de sliding scale verhoogd werd van YlVi toft 22J/£ Het andere puntx betrof een reeds vroeger door het Bestuur kenbaar gemaakt verlangen om in het zakenverkeer tussen bioscoop ondernemers en filmverhuurders ten aanzien van de omzetbelasting op dezelfde wijze te handelen als elders in de handel overal overeenkomstig de wet ge bruikelijk is. Dit leidde tot het voorstellen van een amendement tot wijziging van artikel 10 van het Aanvullingsreglement Bondsvoorwaarden in dier voege, dat de door de bioscooponderneming verschuldigde omzetbelasting niet langer voor een groot deel op de filmleverancier zou kunnen worden afgewenteld. Het vorenbedoelde amendement van de Bedrijfsafdeling betreffende de sliding scale werd in de vergadring van de Ledenraad goedgekeurd. Tegen het andere amendement werd echter bezwaar gemaakt, hetgeen er toe leidde, dat de Be- drijwsafdeling het amendement terugnam zich daar het recht voorbehoudende eerlang de kwestie van de aftrek van omzetbelasting opnieuw aan de orde te stellen. De Ledenraad heeft de voorstellen van het Hoofdbestuur met betrekking tot de leveringsvoorwaarden ten slotte goedgekeurd, waarbij nog gereleveerd moet worden een wijziging van artikel 12 van het Aanvullingsreglement Bondsvoor waarden, waardoor aan de Bondsarbitrage de bevoegdheid werd verleend om ingeval een bioscoopondernemer met het nakomen van een vertoningsver plichting in gebreke blijft, zo nodig een lager bedrag dan de filmhuur berekend naar de opbrengst van een uitverkocht huis toe te wijzen. De practijk had namelijk geleerd, dat zich gevallen kunnen voordoen, waarbij stringente handhaving van het bestaande voorschrift tot onbillijkheid kan leiden. In dezelfde vergadering van de Ledenraad werd op voorstel van het Hoofd bestuur het Bedrijfsbesluit; in zake de Uitvoering der Deviezenregeling met een jaar verlengd, zodat ook in 1954 elke bioscoop gedurende ten minste twaalf weken niet-Amerikaanse hoofdfilms zal vertonen. Eind Mei zag de heer J. S. Croeze zich om gezondheidsredenen genoodzaakt zijn functie als voorzitter van de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders, neer te leggen en zich ook uit zijn andere werkzaamheden voor de organisatie terug te trekken. Toen de heer Croeze enige maanden later weer aan de beterende hand was, heeft het Bestuur hem in een daartoe speciaal belegde vergadering dank gebracht voor zijn vele en belangrijke diensten. De nieuwe voorzitter, de heer J. Weening, heeft daarbij een hartelijke toespraak gehouden, waaraan wij het volgende ont lenen: Het bedrijf in het algemeen en de Bedrijfsafdeling in het bijzonder zijn de heer Croeze veel dank verschuldigd voor al datgene, wat hij in zijn vele functies gedurende een lange reeks van jaren heeft gepresteerd. Vrijwel alle leden-filmverhuurders hebben het genoegen gehad dikwijls met hem in aanra king te komen, waarbij zij konden profiteren van zijn grote kennis en ervaring in dit vak. Het bedrijf heeft de heer Croeze leren kennen als een ener giek, hulpvaardig en rechtschapen mens. Hij heeft zich daardoor een grote plaats ir* veler harten veroverd. Het is bekend, dat de heer Croeze tijdens

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 100