108 Na een onderbreking van meer dan twee jaar kan in dit verslag de vol tooiing van twee Nederlandse speelfilms worden vermeld. Begin 1953 werd de laatste hand gelegd aan de productie van de film „Sterren stralen overal" welke door een geheel Nederlandse staf onder leiding van de heer L. W. R. Meijer, directeur van de N.V. Filmex, is geproduceerd in de Cinetone Studio's te Amsterdam. In de loop van het verslagjaar heeft de N.V. Nationale Filmproductie Maat schappij de productie van de film „Rechter Thomas", naar het gelijknamige boek van Mr. Francois Pauwels, eveneens met een geheel Nederlande équipe onder regie van de heer W. Smith, ter hand genomen en voltooid. De film werd vervaardigd in de studio van de N.V. Filmfabriek Profilti te 's-Graven- hage. De N.V. Haghe Film produceerde onder de titel „Tour de France 1953" een documentaire (hoofdfilm) over deze jaarlijkse wielerwedstrijd, waarbij inzon derheid de prestaties van de Nederlandse deelnemers werden belicht. Aan onderscheiden festivals en manifestaties van andere aard werd in de loop van 1953 door onze leden deelgenomen en vaak met de beste resultaten. Tijdens het van 2 tot 7 Maart te Parijs gehouden IVe Internationale Congres voor de Documentaire en Culturele Film oogstten vooral de poppenfilm in kleuren „Kermesse Fantastique" van de heer J. Geesink en de gekleurde teken film „De Gouden Vis" van de N.V. Marten Toonder Film een welverdiend succes. De film „Kermesse Fantastique" werd bovendien onderscheiden met de grofe prijs tijdens het in April van het verslagjaar te Milaan gehouden Internationale Concours voor Reclamefilms. Op heï Internationale Filmfestival van Cannes, dat van 15 tot 29 April plaats vond, is aan de heer H. v. d. Horst; de Internationale Prijs voor de Realistische Film toegekend voor zijn film „Houen zo". Aan het Ille Internationale Filmfestival te Berlijn, gehouden van 18 tot 28 Juni, werd deelgenomen door de N.V. Cefima met de films „De zwarte stroom'' en „Het is maar een postzegel" en door de heer H. van der Horst met „'t'Schot is te boord" en „Houen zo". De Nederlandse deelneming in de Biënnale bestond uit de eerder genoemde film „Houen zo" van de heer H. van der Horst en „Vincent van Gogh" van Polygoon-Profilti. Deze beide films maakten tezamen met Marten Toonder's „The conquered Planet" deel uit van de Nederlandse inzending op het Internationale Festival voor de Documentaire Film te Edinburgh, dat van 23 Augustus tot 13 Sep tember is gehouden. Hoewel dit festival, evenals dat van Berlijn, geen compe titie kent en geen prijzen uitlooft, besloten de organisatoren aan de beste films diploma's van verdienste toe té kennen. De beide eerstgenoemde films behoorden tot de films, welke op deze wijze werden onderscheiden. Tijdens de gala-première, gegeven ter gelegenheid van het in September te Londen gehouden congres van de Internationale Vereniging van de Weten schappelijke Film werd de film „Essential rays" van de N.V. Multifilm ver toond, waardoor bleek, dat; onze leden ook op het terrein van de wetenschap pelijke film internationaal erkende prestaties kunnen leveren. Voor de eerste maal werd er in 1953 een Internationaal Festival voor Land- bouwfilms georganiseerd en wel te Rome van 3 tot 12 October. In de categorie „instructiefilms" werd de door de heer W. Smith vervaardigde film „Runder- tuberculose halt" onderscheiden. Op de druk bezochte Vijfde Reclamemiddag van het Genootschap voor Reclame, welke op 16 December in de Cinetone Studio's te Amsterdam werd gehouden, werden van de drie door genoemd Genootschap uitgeloofde gelijk-

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 112