109 waardige prijzen voor de beste Nederlandse reclamefilms er twee toegekend aan de heer J. Geesink voor de films „In'Uw gezin, in mijn gezin", „Hier is iets voor U" en een aan de werkgemeenschap Polygoon-Profilti voor „Nederlands". De film „Hier is iets voor U" verwierf bovendien de door de Nederlandsche Vereeniging van Bioscoopreclame-Exploitanten beschikbaar gestelde prijs, welke bestond uit een gratis vertoning gedurende een week in een der middelgrote Amsterdamse premièretheaters. De Koninklijke belangstelling voor de Nederlandse film bleek duidelijk bij het bezoek dat Hare Majesteit de Koningin op Donderdag 19 Maart aan het Metropole Theater te 's-Gravenhage bracht. De kleurenfilm „Vincent van Gogh" van Dr J. H. Hulsker beleefde bij die gelegenheid haar première mede in aan- wezigheid van Zijne Excellentie de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Mr. J. M. L. Th. Cals, Zijne Excellent^ de Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. W. Beyen, leden van het Corps Diplomatique, van de Staten Generaal en vele andere autoriteiten. Dat ook 's lands vertegenwoordigers in het buitenland de naam van de Neder landse filmer hoog houden bewees de echtgenote van de Nederlandse am bassadeur te Washington, die op 30 December te haren, huize aan een belang stellend publiek, bestaande uit echtgenoten van Amerikaanse congresleden, de film „Maskerage" van de heer M. de Haas vertoonde. Op loffelijke wijze hebben de journaalfilmproducenten in 1953 de eer van de Nederlandse filmer opgehouden. De reportages rond de rampspoedige ge beurtenissen, welke in Eebruari plaats grepen, waren even zovele bewijzen van goed vakmanschap, doch ook de snelle afwerking en doelmatige distributie mogen hier niet onvermeld blijven. Door enige leden werden voor de Nederlandse Televisie Stichting regelmatig losse actualiteiten en documentaires vervaardigd. Over het algemeen was 1953 een jaar van grote activiteit voor de filmproductie. De reputatie welke onze leden zich hebben verworven in binnen- èn buitenland en hei bij het bedrijfsleven groeiende besef van de betekenis van de film als middel toe voorlichting, instructie, propaganda en reclame waren de belangrijkste factoren die tot deze activiteit bijdroegen. Een lijst, die de titels van de be langrijkste films bevat, welke door onze leden in de loop van 1953 werden vervaardigd, is aan dit verslag gehecht. Daarentegen zag het filmfabricagebedrijf een verdere vermindering van op drachten. Het aantal ingevoerde normaalfilmnegatieven is van 190 in 1950 'reeds teruggelopen tot 117 in het verslagjaar. Deze terugloop van ruim 38% bracht met zich een vermindering van copiëerwerk. Een stijging van het aantal in gevoerde copieën met 61 stuks gedurende hetzelfde tijdsverloop betekende daar entegen meer titelwerk voor enkele laboratoria. Het laboratorium van de Cine- tone Studio's kon zijn activiteit, dank zij buitenlandse opdrachten, handhaven. Gedurende het verslagjaar zijn twee persoonlijkheden overleden, die ieder voor de Nederlandse filmproductie haar bijzondere betekenis hebben gehad. Het overlijdensbericht van de heer Mannus Franken bracht inzonderheid in de herinnering terug de periode aan hei begin der dertiger jaren toen een Neder landse avant-garde zich Paan brak. Uit zijn latere werk herinneren wij ons vooral „Pareh, het lied van de rijst". Kort na de bevrijding nam hij in Indonesia de ïeiding op zich van het filmjournaal „Wordende wereld". Zijn laatste werk was „Slaet opten trommele", dat hij in opdracht van de Sticusa voor de N.V. Forum Filmproductie vervaardigde. Zijn nagedachtenis zal door de Nederlandse filmers in ere worden gehouden. Aan het einde van het verslagjaar bereikte ons het bericht, dat de heer Loet G Barnstijn te Kings Point, New York, in de ouderdom van 74 jaar was

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 113