116 tafel kwam, de aanwezige afdelingsafgevaardigden in twee groepen uiteenvielen, tw zij die reeds wisten hoe hun afdeling er over dacht en zij wier afdeling er nog over moest vergaderen. Bij de beraadslagingen kon het voorkomen dat sommige afdelingen voorstanders en andere tegenstanders waren van een be paald besluit zonder dat daarin enige interessegroepering viel te onderkennen. Hoewel het nieuwe statuut zich in theorie nog steeds baseert op de geogra fische indeling, is in de vergaderingen, welke na de wijziging der constellatie zijn gehouden, ten duidelijkste gebleken dat het uit 24 leden samengestelde college zich de vertegenwoordiger weet van de gezamenlijke belangen der Nederlandse bioscoopexploitanten en dat bij de beraadslagingen het accent niet meer valt op de gewestelijke afbakening, doch op het gezamenlijke bedrijfsbelang dat zijn nuances ontleent aan de in de Raad vertegenwoordigde verschillende economische groepen waarbij de nadruk overigens veel sterker komt te liggen op de overeen stemming der belangen dan op tegenstellingen van secundaire aard, hetgeen uit den aard der zaak reeds thans aanwijsbaar heeft geleid tot constructieve arbeid. Dat het bovenstaande in zeker opzicht nog slechts een begin genoemd mag worden staat wel vast, doch het ligt niet op de weg van Uw rapporteur om in dit verslag aan te geven hoe deze ontwikkeling zich zal hebben te voltrekken teneinde tot optimale resultaten te leiden. Met voldoening mag echter worden geconstateerd dat wij op de goede weg zijn. Onze Raad hield in het afgelopen jaar 9 vergaderingen, waarin behalve de gebruikelijke reglementaire onderwerpen, zoals bestuursverkiezingen en benoe mingsvoordrachten, voorbespreking van de agenda der jaarlijkse algemene leden vergadering e.d., als voornaamste onderwerpen aan de orde kwamen: de, regle- menstwijziging van onze Raad, de vermakelijkheidsbelasting en de herziening der geldende leveringsvoorwaarden voor films, gebaseerd op de verruiming der be schikbare deviezen. Dat over dit laatste onderwerp in enigszins overhaast tempo beraadslaagd moest worden in een aantal snel opeenvolgende vergaderingen en be sprekingen met het Hoofdbestuur en het Dagelijks Bestuur, was een gevolg van het feit dat de filialen der Amerikaanse filmverhuurkantoren de voortzetting van hun lidmaatschap afhankelijk stelden van de inwilliging hunner wensen op dit punt Zoals uit de notulen der vergaderingen van onze Raad blijkt, konden onze leden, met alle begrip voor de gewijzigde omstandigheden, weinig waar dering hebben voor de gevolgde methode. Hoewel te dezer plaatse geen volledig résumé gegeven kan worden van alle reglementswijzigingen, waartoe de Leden raad in dit verband besloot, mag nog gereleveerd worden, dat de onbillijke bepaling, die de exploitant verplichtte om de filinh'jur, berekend naar de recette van een uitverkocht theater, te betalen ingeval van' niet-vertoning van een ge contracteerde film, zodanig is aangevuld, dat het thans aan het oordeel der Bonds- arbitrage is overgelaten om de grootte der schadevergoeding vast te stellen. De voorwaarden van huur der gepolariseerde brillen, gebruikt bij de ver toning van 3-D-films, de excessen op het gebied van, filmvertoningen in jeugd huizen (in vele gevallen van gemeentewege gesubsidieerd), de nieuwe loon- ronde, de huurverhoging, de invoering der nieuwe Zondagswet, de aanpassing der entreeprijzen aan het verhoogde kostenniveau, en tal van onderwerpen van incidenteel belang vroegen voorts in het afgelopen jaar de aandacht van onze Raad. Tot leden van het Dagelijks Bestuur werden in de vergadering van 2 November 1953 gekozen de heren: C. van Willigen, Voorzitter; G. J. Milius, Vice-Voorzitter; W. F. Dubbel- deman, Secretaris; J. van Bentum, Penningmeester; M. J. W. Peters, Gedele geerde.

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 120