Afdeling Het Zuiden 138 "OET jaar 1953 is ongetwijfeld een jaar geweest van schokkende gebeurtenissen óók op bioscooptechnisch gebied. 1953 immers was het jaar van de eerste drie-dimensionale film, de zogenaamde ,,Wide Screen", de CinemaScope era' nog een aantal andere technische nieuwigheden, waarmede wij voorlopig nog maar alleen konden kennis maken door middel van min of meer enthousiaste1 verhalen die men daarover in de vak' en andere bladen kon lezen. Wij mogen er onze Bondsbes'.uren dankbaar voor zijn, dat van hen tijdig waar schuwingen zijn uitgegaan om toch vooral niet overijld over te gaan tot het doen van grote investeringen welke heel dikwijls door het onvoldragen zijn der aangeboden nieuwigheden voor vele leden alles behalve verantwoord waren. Daar de Afdeling Het Zuiden vele kleine theaters telt voor wie zeer zeker geldt dat geen grote uitgaven mogen worden gedaan, zonder dat de zekerheid bestaat dat een gezonde exploitatie niet in het gedrang komt, stemt het tot ver heugenis, dat in onze Afdeling het nuchtere zakenbeleid de leden in vele ge vallen heeft afgehouden van kostbare en dus gevaarlijke experimenten. Dat wil niet zeggen, dat men eventuele blijvende en werkelijk geheel uit het experimen tele stadium gegroeide nieuwe vindingen op het gebied van de film en ciné- techniek niet met gepaste durf en zelfs voortvarendheid tegemoet zou moeten treden, daar immers ook onze exploitaties alleen blijvend levensvatbaarheid kunnen hebben indien men, maar dan op voorzichtige wijze, ,,up to date" blijft. Meer dan ooit zal het daarom, in de nabije! toekomst nodig zijn, dat ieder voor zich zelf en dan met inachtneming van de mogelijkheden in zijn exploitatie de evoluties ~- misschien, kan. men hier beter spreken van revoluties waarvoor de naaste toekomst ons op het gebied van nieuwe en nog nieuwere uitvin dingen zal plaatsen, met de grootste aandacht zal toetsen op haar waarde voor de individuele bedrijven. Ook in het afgelopen jaar bleven wij gehandicapt door de moordend hoge vermakelijkheidsbelasting. Wederom werd in enige kleinere gemeenten de be lasting tot een draagbaar percentage teruggebracht. In de belangrijke steden van Brabant en Limburg wil het echter blijkbaar maar niet tot de betrokken autoriteiten doordringen, dat onze theaters in het maatschappelijk leven hunner gemeenten een niet te onderschatten factor zijn, en ook door de wijze waarop zij voorzien in een behoefte ten volle de belangstelling en bescherming ver dienen die zij nodig hebben bij de vele financiële problemen die ons in deze tijd worden gesteld. Moge het jaar 1954 hierin een gunstige verandering brengen. Het feit dat nog steeds beunhazen van allerlei soort sommige onzer leden het bestaan door ongelijke en vaak ook oneerlijke concurrentie nog moeilijker maken dan het al is, bleef ook in het afgelopen jaar in onze Afdeling vaak be roering wekken. Hoewel in sommige gevallen enige verbetering werd aangebracht is de alge mene toestand op dit gebied nog steeds allesbehalve bevredigend. Het zal in 1954 een der taken van Uw Afdelingsbestuur zijn er bij de be trokken Bondsinstanties op aan te blijven dringen dat afdoende maatregelen worden getroffen ter bescherming der bona fide exploi'anten. Aangezien ook in 1953 gebleken is, dat verschillende jubilea, restauraties van theaters en andere belangrijke gebeurtenissen alleen in intieme kring werden gevierd, en het Secretariaat daarvan geen kennis kreeg, kan de hier volgende opsomming geen aanspraak maken op volledigheid. Voorzover nodig bieden wij onze excuses aan en een hartelijke felicitatie van het Afdelingsbestuur aan allen, die daarvoor in aanmerking komen.

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 142