H5 Afqewezen werden tenslotte 25 candidaten voor het normale examen en 11 candidaten voor het examen ter verkrijging van het practijkcertificaat; 6 candi daten verschenen niet op het examen. Hoewel dus de; totale uitslag- van het examen op het eerste gezicht niet onbe- vrediqend lijkt, moet toch worden vermeld, dat het teleurstellend is dat ondanks het feit dat de examinandi in de gelegenheid worden gesteld het examen in ge deelten af te leggen en zich daardoor als het;ware op bepaalde vakken te specialiseren, velen van hen voor de desbetreffende vakken geen voldoende cijfers wisten te behalen. De examencommissie kwam wederom tot de conclusie, dat dit moet worden toegeschreven aan het feit, dat vele operateurs nog steeds te weinig belangstel ling hebben voor hun vak en wat daarmede samenhangt. Zij getroosten zich kennelijk niet voldoende moeite om zich bijvoorbeeld door een serieuze bestu dering van de operateurscursus of anderszins, ter dege op het examen voor te bereiden en komen daardoor dikwijls volkomen onbeslagen op het ijs Het is verwonderlijk te moeten constateren, dat dit verschijnsel zich in het bijzonder voordoet bij operateurs, die reeds jarenlang in het bedrijf werkzaam zitó en niet bij de nieuwere krachten. Bij deze laatste categorie was het ook dit jaar weer zo, dat zelfs indien in alle vakken examen werd gedaan, de betrokkenen in de meeste gevallen met behoorlijke cijfers slaagden. In het algemeen gesproken kan hierbij het verschil in leeftijd gevoegelijk buiten beschouwing blijven en de examencommissie is de opvatting toegedaan, dat er veeleer sprake is van een verschil in wilskracht. Daar komt nog bij, dat diverse operateurs die enige jaren als zodanig werken schijnen te veron derstellen, dat zij ook zonder behoorlijke studie aan de gestelde eisen kunnen voldoen. Dit loopt echter als regel op teleurstelling uit. Met het oog op het vorenstaande heeft de examencommissie zich afgevraagd of hei nut heeft de mogelijkheid om het examen in gedeelten af te leggen in de toekomst te handhaven. Er zijn n.1. aan deze splitsing verscheidene organisa torische bezwaren verbonden en tot dusverre is het zo, dat het resultaat, dat met de splitsing is bereikt niet opweegt tegen de hoeveelheid extra werk, welke hierdoor aan de organisatie van het examen is verbonden. Het lijkt ons dan ook gewenst op deze plaats nogmaals een beroep te doen op de werkgevers om erop toe te zien, dat hun cabinepersoneel dat aan een, der schriftelijke cursussen deelneemt, dit met de nodige ernst doet, omdat een oppervlakkige bestudering van de lessen niet het minste nut heef en slechts tijd- en geldverspilling betekent. Ten slotte zij nog vermeld, dat in 1953 door 24 examinatoren en gecommit teerden aan de examens werd medegewerkt- en dat het gehele examen, mede dank zij hun deskundigheid zonder haperingen is verlopen. Een woord van dank aan hen is dan ook zeker op zijn plaats, hetgeen eveneens geldt ten opzichte van de directies van het Alhambra, City en Flora Theater te Amsterdam, die voor het afnemen van het practische gedeelte welwillend de cabines van deze bio scopen ter beschikking stelden. Indien wij de resultaten, welke dit jaar zijn- bereikt combineren met de cijfers die ter zake in ons vorig jaarverslag zijn opgenomen, dan komen wij tot het volgende overzicht: Aantal gediplomeerden: 431. Hiervan zijn er in het bezit van het diploma-B: 166; van het diploma-A: 144 en van het practijkcertificaat: 121. (Bij deze ge gevens is niet in aanmerking genomen, dat een klein aantal gediplomeerden inmiddels het bedrijf heeft verlaten). Het aantal gediplomeerde operateurs stijgt dus langzaam maar zeker en ons streven blijve er daarom op gericht, dat binnenkort in iedere bioscoop over ten minste één gediplomeerde operateur wordt beschikt. Uiteraard is hierbij de steun van de werkgevers onontbeerlijk. Amsterdam, October 1953. H. W. HAGENBERG, Secretaris.

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 147