Bovendien wordt voor het verrichten van nevenwerkzaamheden een geheel nieuwe regeling getroffen, waardoor de misverstanden, welke op dit gebied in het verleden zijn voorgekomen, worden vermeden. Artikel 6. De lonen, welke tot dusverre in het oude artikel 6 voorkwamen, zullen volgens het wijzigingsvoorstel in speciale ta bellen worden opgenomen, in welke tabellen alle verhogingen welke tot op heden werden toegepast, zijn verwerkt. Tevens zullen af zonderlijke tabellen worden gemaakt voor de onderscheidene werk tijden. Voor de bioscopen met een korte; wekelijkse arbeidstijd zal het bovendien mogelijk zijn een loon per voorstelling uit te betalen. Zoals wij ook reeds in ons vorig jaarverslag vermeldden, is het voordeel van deze wijziging, dat men zonder zelf tamelijk in gewikkelde berekeningen te moeten maken, in de desbetreffende tabel het loon van iedere werknemer kan aflezen. Met betrekking tot deze loontabellen zij opgemerkt, dat van werknemerszijde aanvankelijk het voorstel werd gedaan, de theater klasse-indeling geheel te laten vervallen, zodat er in feite een uniform loon voor het gehele bedrijf zou ontstaan, hetwelk slechts kon worden beïnvloed door de gemeenteklasse-aftrek. De leden werkgevers van de Sociale Commissie konden dit voorstel, gezien de daaraan verbonden consequenties, niet accepteren, tenzij de werknemers bereid zouden worden gevonden een, variabel loon te aanvaarden, gebonden aan een minimum en een maximum. Hier over kon geen overeenstemming worden bereikt. Na uitvoerig overleg werden werkgevers en werknemers in de Sociale Commis sie het eens over een kleine verhoging van de thans geldende lonen en wel zodanig, dat de bestaande verschillen tussen de onderscheidene gemeenteklassen worden verkleind. Bovendien zijn de lonen van tweede operateurs opgetrokken in dier voege, dat zij in het nieuwe voorstel juist het midden houden tussen het loon van een eerste operateur niet belast met de leiding en dat van een derde operateur. Ook de lonen voor por tiers/controleurs en cassières zijn enigermate verhoogd. Daaren tegen zijn de lonen van derde operateurs in sommige gevallen verlaagd, mede teneinde een betere aansluiting te krijgen bij het loon van leerling-operateur. Artikel 7. De wijziging van dit artikel heeft onder meer ten doel duidelijk vast te leggen, dat het verschil tussen het garantie- loon en het ontvangen verval voor zover" dit meer is dan het mini mum basisloon, per zes weken word verrekend. Aanvankelijk, dat wil zeggen bij de voorbereiding van de thans vigerende loon- regeling, was deze termijn van werkgeverszijde nog ruimer ge dacht, doch bij de onderhandelingen werd men het ten slotte op basis van zes weken eens. Bovendien zal in dit artikel een duide lijke omschrijving worden gegeven van de wijze, waarop de even» 32

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 33