het Rampenfonds. Dit is op grote schaal geschied, meestal in over leg met de plaatselijke autoriteiten en de daarvoor in aanmerking komende comité's. Vorenvermelde collecte bracht in totaal f 442.000,— op, terwijl aan particuliere bijdragen van de leden, voorzover bekend, via plaatselijke comité's of rechtstreeks in totaal een bedrag van f 174.000,— aan het Rampenfonds werd geschonken. In totaal kwam door de gezamenlijke activiteit van het film- en bioscoopbe drijf een bedrag van ruim zeven ton aan de slachtoffers van de overstromingsramp ten goede, waarin niet begrepen de schenkingen van het personeel en de giften, die door zusterorganisaties! of on dernemingen uit het buitenland werden toegezonden, onder meer uit België, Frankrijk, Portugal en de Verenigde Staten van Amerika. De berichten, welke het Hoofdbestuur in de loop van Maandag 2 Februari bereikten, toen eerst langzamerhand duidelijk werd welk een omvang de ramp had aangenomen en welke verschrikke lijke gebeurtenissen zich in de getroffen gebieden afspeelden, deden dit College besluiten een algemene sluiting van de bioscopen in Zeeland af te kondigen tot Vrijdag 13 Februari. Tevens verordende het Hoofdbestuur een algemene sluiting van de bioscopen in het gehele land op de Algemene Gedenkdag, Zondag 8 Februari. Een der eerste stappen door het Hoofdbestuur ondernomen be trof het instellen van een onderzoek naar de situatie van de bio scopen van de leden in de door de watersnood getroffen gebieden. Daarbij bleek, dat gelukkig slechts enkele zaken waterschade hadden opgelopen, maar dat een theater, namelijk dat in Sint Maartensdijk, geheel verwoest was. Het Hoofdbestuur besloot tot verlening van aanvullende hulp bij het herstel. Voorts werden maatregelen getroffen ter regeling van de door zending van films van en naar de geteisterde gebieden. Voorbereiding en wijziging Reglementen en Besluiten Sedert 1935 hebben de plaatselijke en provinciale afdelingen van exploitanten gebruik gemaakt van de in de Statuten geboden moge lijkheid tot instelling van een Afdelingsraad, welks samenstelling en bevoegdheden werden omschreven in de artikelen 25 tot 29 van het Uniform Reglement van de Provinciale en Plaatselijke Afde lingen vanf Exploitanten. De Afdelingsraad is geleidelijk gegroeid tot een centraal college voor de exploitanten, dat Bonds- en be drij fsvraagstukken van algemene en van principiële aard behandelt, adviezen geeft enz. De betekenis van de Raad en de bijzondere positie, welke hij langzamerhand in het Bondsbestel is gaan inne- 59

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 63