worden nagegaan van ernstige voorbereiding sprake was. Voor zover het niet-leden betreft gebruikt men dit beproefde middel van een sensationele publiciteit vaak met het doel om op deze wijze fond sen te verzamelen. En al zullen de leden aan dergelijke avontuurlijke ondernemingen niet deelnemen, het is toch raadzaam dat ook van bedrijfszijde de nodige voorzichtigheid wordt betracht, en derhalve voorbarige publicatie van productieplannen achterwege wordt ge laten. De leden der bedrijfsorganisatie zullen immers bij het ver nemen van publicaties van filmplannen door Bondsleden als van zelfsprekend aannemen, dat aan de reglementaire vereisten is vol daan en daar een zekere waarborg in zien met betrekking tot een eventuele participatie. Het Hoofdbestuur heeft er dientengevolge de aandacht op ge vestigd, dat, indien er leden zijn, die het voornemen hebben de vervaardiging van een film voor te bereiden, zij zich tot de Com missie Nieuwd Zaken dienen te wenden ten einde de in hoofdstuk IV van het Gewijzigd Algemeen Bedrijfsreglement omschreven toe stemming te verkrijgen. Indien het slechts om de productie van een enkele film gaat, kunnen zij zich tot het Hoofdbestuur wenden met het verzoek om voor de vervaardiging van die film op de Lijst van Geen Bezwaar te worden geplaatst. Dit College zowel als de Commissie Nieuwe Zaken zullen eerst toestemming geven, indien voldoende waarborgen aanwezig worden geacht voor een serieuze voorbereiding, respectievelijk uitvoering, der productie- plannen. De nieuwe technische ontwikkeling Reeds gedurende de eerste weken van het verslagjaar viel er een opmerkelijke toeneming te constateren vanj publicaties over de toepassing van zeer uiteenlopende systemen bij de productie en de projectie van films, Het was het Hoofdbestuur bekend, dat het Amerikaanse film bedrijf zich al geruime tijd bezig hield met een bestudering van de mogelijkheden om het filmbezoek tot een grotere attractie te maken ten einde de concurrentie van andere ontspanningsmedia met meer succes het hoofd te kunnen bieden. Een van de aspecten hiervan is een versnelde overschakeling van het zwart-wit op het kleurenmateriaal. Een ander betreft de bijzondere aandacht, welke de laatste jaren besteed is aan de mogelijkheden om door middel van nieuwe modellen van projectieschermen een grotere, scherpere en vooral een meer indruk van ruimte gevende projectie op het witte doek te verkrijgen. De stereoscopische en de panoramische film liggen in het kader van deze ontwikkeling, welke zich waar schijnlijk geleidelijker zou hebben voltrokken, indien niet Cinera- ma's plotselinge verschijning bij pers en publiek zulk een opzien had verwekt. Daarmede was het startsein gegeven voor een wed- 67

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 73