over de gehele wereld en met de internationale tilmpolitiek. Ten aanzien van de door de Internationale Unie van Bioscoopexploi tanten geopperde gedachte van een Europese filmpool (Pool Cinématographique Europeen) betuigde de ledenvergadering van de F.LA.P.F. haar adhaesie, omdat zij daarin een algehele libera lisatie ziet van de uitwisseling van films in Europa ten bate van de Europese filmproductie en van de filmmvoer in Europa. Verder kwamen op deze ledenvergadering principiële vraag stukken van algemene aard aan de orde, inzonderheid die welke samenhangen met auteursrecht en televisie. Voorts werd aan dacht geschonken aan de productie van films voor kinderen, terwijl uitvoerig van gedachten gewisseld werd over een meer doeltref fende ordening van de internationale en landelijke filmmanifesta- ties. Dit laatste vraagstuk werd eveneens uitvoerig behandeld tijdens de in de eerste week van December 1953 te Londen gehouden ver gadering van de Raad van Beheer van de Federatie, die met alge mene stemmen een regeling vaststelde voor de in 1954 te houden filmmanifestaties, het zogenaamde Reglement Festivals 1954. De Raad van Beheer legde in een resolutie vast, dat de Federatie er naar streeft een vermindering te bewerkstelligen van het aantal festivals, dat elk jaar wordt gehouden, en in het bijzonder te ver zekeren, dat er jaarlijks slechts één filmcompetitie zal zijn, waarop prijzen worden uitgeloofd. Deze resolutie was onder meer gebaseerd op de practische over weging dat de kosten van deelneming aan festivals hoog zijn en in het algemeen in geen verhouding staan tot enig commercieel voordeel, dat men mogelijk doon vertoning op een festival bereikt. Voorts is het aantal films, dat aan festivalnormen voldoet, in ieder land sterk beperkt en het is vele landen daarom niet mogelijk om aan hun nationale filmindustrie recht te laten wedervaren door aan een aantal van die festivals deel te nemen. Bovendien blijken vele festivals niet de bevordering van de belangen van de film productie op het oog te hebben, maar andere, en in het bijzonder plaatselijke belangen. Tenslotte is het de eis van vele festival- reglementen, dat de te presenteren films voordien, uitgezonderd in het land van oorsprong, niet in het openbaar zijn vertoond. Voor de producent, die aan een festival deelneemt, betekent dit vaak een maandenlang uitstel van distributie, een lange tijd verstoken blijven van belangrijke inkomsten en een mogelijk verlies van be langrijke boekingen in het gunstige seizoen in verschillende landen Al deze overwegingen hebben de Federatie doen besluiten in den vervolge alleen nog maar die internationale filmfestivals te erkennen, welke garanderen dat de deelnemende films na het 82

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 89