de prijzen van brandstoffen en de electriciteitstarieven stegen enige tientallen procenten sedert 1947: voor onderhoud en restauratie, voor de bioscopen als object van intens publiek verkeer van grote betekenis, hebben zich prijs stijgingen voorgedaan, welke aanzienlijk liggen boven die van de groothandelsprijzen; deze zijn volgens de laatste publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek ten opzichte van 1948 37 gestegen; een belangrijke verzwaring van lasten doet zich bovendien voor bij de inkoop van films. Het zal Uw Raad duidelijk zijn, dat de huidige belastingpolitiek tegenover de bioscopen ons bedrijf remt in zijn naaste ontwikke ling. Ons bedrijf dient nu eenmaal voortdurend bedacht te zijn op plotselinge omwentelingen, zoals die zich bijvoorbeeld in 1930 hebben voorgedaan bij de intrede van de geluidsfilm. In de eerst komende jaren zullen aan onze zaken zeer hoge eisen worden ge steld. In het buitenland is de vertoning van televisieprogramma's op groot doek in de bioscopen reeds werkelijkheid geworden. Iedere insider weet ten koste van welke investeringen. De ontwikkeling der televisie dwingt de buitenlandse filmpro ducent naar concurrentiemogelijkheden te zoeken; de stereosco- pische- en panoramische film zal binnen afzienbare tijd het experi mentele stadium te boven zijn en haar toepassing vinden in het bedrijf. Nu reeds wordt het bedrijf gedwongen jaarlijks steeds grotere hoeveelheden kleurenmateriaal in omloop te brengen, hetwelk schrikbarend duur is. Gebleken is, dat het Nederlands element in het filmprogramma van grote invloed is op de publieke belangstelling en op de ont vangsten. Daarom zal het Nederlands element in het voorprogram ma, hetwelk ten slotte uit de bioscooprecettes moet worden ge financierd, moeten, worden gehandhaafd. De productie van Nederlandse hoofdfilms, welke weer op gang is gekomen, is slechts mogelijk gebleken, doordat het bioscoop bedrijf de nodige financiële garanties heeft gegeven. Deze produc tie is noodzakelijk niet alleen uit culturele maar ook uit economische overwegingen. De vraag doet zich voor of niet eveneens een Nederlands ac cent zal moeten worden gelegd in het buitenlands materiaal door na-synchronisatie of anderszins, hetgeen een nieuwe verzwaring van de inkoop met zich brengt voor de bioscopen. Zeer grote bedragen zullen nog nodig zijn voor restauratie en herziening van de technische outillering." 9

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 8