Behalve dat de exploitanten begrip vroegen voor de situatie van hun bedrijven, vroegen zij ook de billijkheid bij de belastingheffing in acht te willen nemen. Immers, zo stelden zij, de ondernemers van ambulante vermakelijkheden, zoals circussen, kermissen, revuege zelschappen en dergelijke, genieten in de gemeente een hartelijk onthaal tegen betaling van 20 'v vermakelijkheidsbelasting en het is ten slotte geen geheim dat deze ondernemers uitsluitend de ge meenten zouden frequenteren, waar zij geen verhoogde belasting te betalen hadden. De vraag werd gesteld waarom de Haarlemse bioscopen, die een belangrijk element vormen zowel in het econo mische als culturele leven ter plaatse, bij dit vermaak stelselmatig ten achter worden gesteld. Naar aanleiding van dit adres hadden besprekingen plaats met de leiding van enige Raadsfracties. Met het oog op de behandeling van de betrokken begrotingspost tijdens de openbare zitting van de; Raad op Vrijdag 13 Februari, verscheen de dag tevoren plotseling het prae-advies van Burge meester en Wethouders op het verzoekschrift van onze leden te Haarlem, De verschijning was zodanig gepland dat het voor onze leden en onze organisatie practisch uitgesloten was hiervan be hoorlijk kennis te nemen en op de daarin aangevoerde motieven van repliek te dienen. Deze wijze van doen ging ook de Raad te ver. Zich beklagende over de termijn van toezending heeft deze bewerkstelligd dat de behandeling ervan werd opgeschort tot de zitting van Woensdag daaraanvolgend. Het Hoofdbestuur, dat op Dinsdag 17 Februari bijeen was, en dat eerst kort tevoren kennis had genomen van het besluit van de Raad tot opschorting, heeft zich op aandrang van de plaatselijke exploitanten nog voor de aanvang van de Raadszitting op Woensdag 18 Februari, tot het College van Burgemeester en Wethouders gewend met een tele gram, waarin met grote; aandrang om een onderhoud met dit Col lege werd verzocht. In dit telegram heeft het Hoofdbestuur tevens, evenals in een telegram aan de Raad, zijn teleurstelling uitgespro ken over de inhoud van het prae-advies. Het Hoofdbestuur heeft voorts de Raad verzocht het voorstel van Burgemeester en Wet houders te willen aanhouden. Op dit verzoek werd door de Burge meester van Haarlem tijdens de betrokken openbare Raadszitting met een glimlach en een schouderophalen gereageerd; ten slotte werd, zij het niet dan na een uitvoerige discussie, het verzoek van de Haarlemse exploitanten afgewezen. De wijze waarop van de zijde van het Gemeentebestuur een dringend verzoek van de be drijfsorganisatie was gebagatelliseerd en vooral de wijze waarop in het prae-advies met de argumenten van onze leden was omge sprongen, deden de maat overlopen. Dit prae-advies overtrof alles wat wij tot dan toe aan argumenten van gemeentebesturen tot handhaving van de vermakelijkheidsbelasting hadden moeten ver- 10

Jaarverslagen | 1953 | | pagina 9