Nederlands laboratorium voor kleurenfilm ingericht, dat reeds Nederlandse opdrachten verwerkt. Onze Afdeling betreurt het heengaan van de heer Jan Cornelis Mol, in leven mededirecteur van de N.V. Multifilm te Haarlem, die op 10 October 1954 na een langdurige en moedig gedragen ziekte in de leeftijd van bijna 63 jaar overleed. In de heer Mol huldigt de Nederlandse filmindustrie de grondlegger van de Nederlandse wetenschappe lijke film, waaraan hij zich met inzet van zijn ge hele persoon wijdde, nadat hij in 1923 kennis had genomen van de microfilms van professor Siedentopf van de universiteit van Jena en met deze en met Dr Commandon van de Sorbonne haar mogelijkheden en moeilijkheden had besproken. Reeds in die eerste jaren wist de heer Mol resul taten te bereiken, die eerst kort geleden door de fase-contrast microscopie werden overtroffen. Zijn eerste grote microfilm over „Anthoni van Leeuwen hoek" wordt zelfs nu nog internationaal als een standaardwerk beschouwd. Wie kent niet zijn „Ma laria-film" en de serie „Wonderen der natuur", waarin vooral ook de versnelde opname van groeiende bloemen en planten de aandacht trokken? Zijn films over microscopische kristallen, die in ternationale belangstelling wekten? Het onderzoeken en experimenteren zaten hem in het bloed. Bij de komst van de geluidsfilm ontwierp hij een eigen geluidssysteem dat met veel succes werd en wordt toegepast. In 1939 vertrok de heer Mol als directeur van de in 1928 door hem opgerichte N.V. Multifilm, naar het toenmalige Nederlands Indië voor het vervaar digen van een grote kleurenfilm. Door het uitbreken van de tweede wereldoorlog kon hij niet meer naar Nederland terugkeren, waarop hij in 1940 Multifilm Batavia stichtte. Na de bevrijding werd hij door de Nederlands In dische Regering belast met de leiding van het in middels in Australië opgerichte Regeringsfilmbedrijf, dat hij in 1946 naar Batavia overbracht. In samen werking met het heropende Multifilm-Batavia produ ceerde hij tot de souvereiniteitsoverdracht het we kelijkse filmjournaal „Wordende Wereld" en een tiental Maleise speelfilms. In 1949 keerde hij in ons land terug om opnieuw zijn krachten te wijden aan Multifilm-Haarlem. De heer Mol zal in onze herinnering blijven voort leven, niet alleen als de filmer par excellence, die reeds in de beginjaren van de Nederlandse film industrie de reputatie van de Nederlandse docu mentaire en wetenschappelijke film wist te vestigen, maar ook als een beminnelijke persoonlijkheid, die door zijn rustig en vriendelijk optreden ieders ach ting verwierf. Ik moge dit derde verslag van de werkzaamheid onzer groeiende Bedrijfsafdeling besluiten met de vast stelling, dat, zo dit beknopte overzicht ons tot enige conclusie voert, zij wel deze is, dat onze Afdeling zich ontwikkelt tot een brandpunt van organisato rische activiteit, waaraan alle leden deel hebben. Het afgelopen jaar bracht ons zowel voldoening als teleurstelling, maar het komende jaar stelt ons voor de oplossing van nog dringender problemen, waar aan wij allen naar beste weten zullen medewerken. Laat ons de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Lijst van de belangrijkste in 1954 door de leden-filmproducenten van de Nederlandsche Bioscoop-Bond vervaardigde films Film Vertonings duur Producent Added attraction (Ovaltin Spot) (Eastmancolor) Als Amsterdam, stad van Rembrandi Altijd zon Appèl Assepoester in Wallstreet A tempo di recor (Technicolor) De Baas heeft makkelijk praten Bata (Technicolor) Battle Royal Between two flights (Polycolor) Bezoek Deens Koningspaar Bezoek Keizer Haile Selassie Bezoek Koning Haakon min. 5 min. 12 min. 2 min. 50 sec. 15 min. 16 min. 2 min. 12 min. 2 min. 24 min. 2 min. 20 min. 20 min. 15 min. Joop Geesink's Dollywood Polygoon-Pr of il ti-Productie Polygoon-Prof il ti-Pr o ductie Cefima Film Polygoon-Prof il ti-Pr o ductie N.V. Multifilm Joop Geesink's Dollywood Herman Wassenaar's Filmprod. Joop Geesink's Dollywood N.V. Multifilm Polygoon-Prof il ti-Productie N.V. Multifilm N.V. Multifilm N.V. Multifilm kleurenfilm 71

Jaarverslagen | 1954 | | pagina 73