organisaties en culturele groeperingen belegd, welke de mogelijkheden onderzocht tot het instellen van een Internationaal Centrum voor Ontspanningsfilms voor Kinderen. Tot deze conferentie waren uitgenodigd de organisaties, welke officieel als adviserende lichamen van de Unesco zijn erkend en om professionele redenen of uit algemeen moreel standpunt in dit vraagstuk belang stellen. Van bedrijfszijde werd aan deze conferentie deelgenomen door de delegaties van de Internationale Unie van Bioscoopexploitanten en de Internationale Federatie van Verenigingen van Filmprodu centen. De conferentie kwam onder meer tot de con clusie, dat alle eventuele regelingen inzake kinderfilms niet alleen betrekking moeten hebben op speciaal voor kinderen vervaardig de films, maar zonder uitzondering ook op alle overige films, welke als geschikt voor kin deren kunnen worden beschouwd. Zij stelde in overeenstemming met de Locarno-conferen- tie vast, dat het voor het totstandkomen van een Internationaal Centrum voor Ontspan ningsfilms voor Kinderen een noodzakelijke voorwaarde is: dat speciale vertoningen voor de jeugd op voorwaarde dat het programma uitsluitend wordt samengesteld uit lange of korte geselec teerde films een zo volledig mogelijke vrij stelling van belasting genieten, waar zij ook plaats vinden en wie ook de organisator van deze vertoningen zij, hetgeen de toeneming van speciale vertoningen voor de jeugd zal begunstigen en dientengevolge de productie van aan de behoefte van kinderen en jeugdige personen aangepaste films zal stimuleren; dat alle belastingen en administratieve rege lingen, welke een ruimere internationale uit wisseling van voor de jeugd bestemde films belemmeren, worden opgeheven. Aangezien de vertegenwoordigers van de Unesco verzekerden, dat de Unesco recht streekse stappen zal ondernemen bij de aan gesloten landen teneinde het verlenen van deze faciliteiten ten gunste van alle voor kin deren geschikte films in alle landen dringend aan te bevelen, werd besloten de oprichting van het „Internationale Centrum voor Ont spanningsfilms voor kinderen" uit te stellen tot 1 Januari 1957 en met ingang van 1 Decem ber 1955 een voorlopig secretariaat in het le ven te roepen. Dit voorlopige secretariaat, dat zijn zetel in Parijs heeft, zal zich in hoofdzaak wijden aan de coördinatie van de actie van de Unesco en van alle pogingen welke op dit ge bied door de internationale organisaties en haar leden worden ondernomen met het doel om bij de regeringen van de bij de Unesco aangesloten landen de aanvaarding van meer genoemde faciliteiten te verkrijgen. Gedurende het verslagjaar viel er in ons land een verdere ontwikkeling van initiatieven op liet gebied van liet organiseren van speciale filmvertoningen voor kinderen te constateren. In onderscheiden gemeenten kwam een vruchtbare samenwerking tussen exploitanten, gemeentelijke- en onderwijskringen tot stand. 16

Jaarverslagen | 1955 | | pagina 17