Technische Commissie Het is ons een genoegen op deze plaats te kunnen constateren, dat het jaar 1955 ook op technisch gebied een jaar van vooruitgang is geweest. In talrijke bioscopen zijn al of niet op advies van de Technische Commissie aanzienlijke verbeteringen aangebracht en het Nederlandse bioscooppark werd bovendien met diverse fraaie bedrijven uitgebreid. Wanneer wij de verbeteringen afgezien van de inrichting voor nieuwe projectie-systemen welke ge durende het verslagjaar tot stand zijn geko men, in cijfers uitdrukken, komen wij tot het volgende overzicht: 1. nieuw gebouwde bioscopen: 12 (1954: 10) 2. geheel of belangrijk gerestaureerde be staande bioscopen: 41 (1954: 12) 3. grote verbeteringen aan de technische ou tillage: 35 (1954: 11). Van de onder 2 en 3 bedoelde gevallen werden in 56 zaken verbeteringen geheel of gedeelte lijk aangebracht op advies van de Technische Commissie. In ons vorig jaarverslag maakten wij melding van de inrichting van 25 bioscopen voor pano ramische projectie met magnetische geluids registratie. Dit aantal is voor zover onze ge gevens strekken slechts weinig gestegen en wel tot 35. De inrichting van bioscopen voor de vertoning van panoramische films voorzien van de normale fotografische geluidsband heeft daarentegen gedurende het verslagjaar een grote vlucht genomen. In het jaarverslag over 1954 noemden wij een aantal van 40 bio scopen en aan het eind van 1955 was dit ge stegen tot circa 170. Ook een ander nieuw geluidssysteem, waar mede met behulp van een ogenschijnlijk nor male fotografische geluidsband een drietal achter het projectiedoek opgestelde luidspre kers ieder afzonderlijk of in combinatie auto matisch in werking kunnen worden gesteld, vond ingang en aan het eind van het jaar waren 24 bioscopen met dit geluidssysteem uitgerust. Uit vorenstaande cijfers blijkt wel, dat ook ons land voor wat betreft de toepassing van nieuwe projectie- en geluidssystemen, welke gedurende de laatste jaren zijn geïntrodu ceerd, niet ten achter is gebleven. Bijna de helft van onze bioscopen is thans uitgerust met liet een of andere nieuwe systeem, nog afge zien van de zogenaamde wide sereen-projectie, waarbij door afdekking van een gedeelte van liet filmbeeld en andere objectieven een gro ter projectieformaat bereikt kan worden. Het zou ons te ver voeren op deze plaats een beschouwing te gaan wijden aan de techni sche voor- en nadelen der nieuwe systemen en aan de verschillende gewijzigde methoden van projectie- en geluidsweergave, welke nog ver wacht kunnen worden. Wij menen te kunnen verwijzen naar de publicaties, welke te dezer zake regelmatig in het Bondsorgaan zijn ver schenen. Met betrekking tot de technische controles kunnen wij vermelden, dat het totaal aantal ten opzichte van 1954 enigszins is teruggelopen als gevolg van het feit, dat in zeer vele gevallen ook tijdens de normale controles adviezen werden gevraagd en gegeven omtrent de mo gelijkheid van grootbeeldprojectie, wijzigingen in bestaande situaties, veiligheidsmaatregelen en verbeteringen in het algemeen, waardoor per controle gemiddeld meer tijd nodig was dan voorheen. Bovendien is het aantal bijzon dere controles, waarbij op speciaal verzoek advies werd gegeven inzake nieuwbouw of restauratieplannen, de installatie van nieuwe projectie- of geluidssystemen en dergelijke, gestegen. Daar komt nog bij, dat in verband 19

Jaarverslagen | 1955 | | pagina 20