Vestiging van nieuwe zaken (Toepassing Getcijxigd Algemeen Bedrij fsreglement) Het optimisme, waarmede wij in het vorig jaar verslag gewaagden van een in uitzicht schijnen de gezonde ontwikkeling van het bioscooppark ten gevolge van een verlichting van lasten in vele gemeenten, bleek voorbarig te zijn, want er kwam op 28 Juli een besluit van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting dat praktisch een totaal bouw- en verbouwverbod voor bioscopen betekende, zodat zeker achttien plannen die zo goed als gereed waren en waar voor bouwvergunning was toegezegd of van ge meentewege verkregen, nog niet uitgevoerd konden worden. Niettegenstaande de hiervoor omschreven be lemmerende factoren heeft de Commissie Nieuwe Zaken voornamelijk in de eerste helft van het afgelopen jaar het grootste aantal aan vragen voor bioscopen behandeld sedert haar instelling en gaf zij toestemming voor de exploitatie van nieuwe bioscopen in grote gemeenten als Amsterdam, Eindhoven (twee) Utrecht (twee) en Tilburg (twee)ongerekend een aantal nieuwe zaken in kleinere provincie plaatsen. Maar al spoedig liepen de belangrijke aanvragen terug om gedeeltelijk plaats te ma ken voor aanvragen die een provisorische nieuwe vestiging beoogden in bestaande toneel- of schouwburgzalen, waarmede een enkele uitzondering daargelaten noch het alge meen bedrijfs- noch het publiek belang zou den worden gediend op de wijze waarop zulks in de laatste jaren geschiedde door de tot standkoming van enige bewonderenswaardige architectonische concepties van moderne bios coopbouw in Rotterdam, Nijmegen, Arnhem, Emmen en andere gemeenten. De op grond van de reeds verstrekte of toe gezegde bouwvergunningen (welke toezeggin gen in de praktijk tot dan toe werden gehono reerd) in het verslagjaar en voordien reeds door de nieuwe zakencommissies verleende toestemmingen werden intussen door de bouw- stop voor een groot deel krachteloos gemaakt. Elders in dit hoofdstuk zijn exacte gegevens ter zake opgenomen, eveneens met betrekking tot aanvragen voor de exploitatie van andere bedrijven in het raam van de organisatie. Werkzaamheden Commissie Nieuwe Zaken In het verslagjaar werden door de Commissie Nieuwe Zaken in acht zittingen 33 aanvragen voor nieuwe zaken behandeld tegen 25 in het jaar 1954. Alle vergaderingen werden wederom op be kwame wijze geleid door de Voorzitter, Mr. G.M.Greup,die sedert haar instelling ononder broken lid van de Commissie is geweest teza men met de heer C. J. Blad. Voor de nauw gezette vervulling van hun functies mag een woord van lof aan het adres van deze commis sieleden in dit verslag zeker niet ontbreken. Van het totaal aantal golden 26 aanvragen de exploitatie van nieuwe bioscopen, vier de ex ploitatie van filmproductiezaken, waarvan drie voor de bedrijfstak e en één voor de bedrijfs takken a en e (respectievelijk de productie van speelfilms en de productie van films, niet vallende onder a t/m d), twee de exploitatie van een filmverhuurkantoor en één de exploi tatie van een filmfabriek, uitsluitend voor de bedrijfstak k (het verrichten op het gebied der filmfabricatie van andere werkzaamheden dan die gespecificeerd onder de overige be drijfstakken) De Commissie gaf toestemming voor de ex ploitatie van negentien nieuwe permanente bioscopen-A, te vestigen in: Aalsmeer, Amers foort, Amsterdam, Arnhem, Born, Ede, Eind hoven (2), Enschede, Nijmegen, Oude Pe- kela, Rijen, Susteren, Steenwijk, Tilburg (2), Utrecht (2) en Woerden. 26

Jaarverslagen | 1955 | | pagina 27