door zijn College gewenst geachte wijziging terzake van de omschrijving van het begrip „opdrachtgever" in het besluit zou worden aangebracht en de looptijd ervan vooralsnog beperkt zou worden. De ledenvergadering van de Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmproducenten stelde in haar vergadering van 24 Maart een nieuw Be sluit Algemene Leveringsvoorwaarden vast, waarbij met de wensen van het Hoofdbestuur rekening was gehouden. Het Hoofdbestuur had tegen de nieuwe redac tie geen bezwaar, zodat het besluit rechts kracht verkreeg, zij het ook voorlopig voor een tijdvak van twee jaar. -X- Op grond van de bevoegdheid omschreven in zijn Besluit „Richtlijnen Herbouw Rotterdam" heeft het Hoofdbestuur in de loop van het verslagjaar inlichtingen ingewonnen omtrent de stand van uitvoering der herbouwplannen bij de door de oorlogshandelingen in Rotter dam gedupeerde exploitanten, voor zover zij hun plannen althans nog niet ten uitvoer had den gelegd. In een aantal gevallen moest worden vastge steld, dat de betrokken exploitanten bij de verwezenlijking van hun plannen op moeilijk heden stuitten, zodat een spoedige herbouw niet te verwachten is. Een van de gedupeerde leden maakte nog in de loop van het jaar een aanvang met de her bouw van zijn theater. Het Hoofdbestuur moest echter constateren, dat het aantal zitplaatsen van dit theater het in het desbetreffend besluit van de Afdeling Rotterdam van 3 November 1948 toegestane aantal zou overtreffen. Het Hoofdbestuur besloot echter van de in het Afdelingsbesluit neergelegde dispensatiemoge- lijkheid gebruik te maken, nadat gebleken was, dat de ledenvergadering van de Afdeling Rotterdam, te dier zake om advies gevraagd, tegen overschrijding van het aantal zitplaatsen in het onderhavige geval geen bezwaar had. Een ander gedupeerd lid, dat eveneens voor nemens was om met de herbouw van zijn thea ter te beginnen, kon dit voornemen niet uit voeren door de op 28 Juni afgekomen bouw- stop. Het Hoofdbestuur acht het een verheugend verschijnsel, dat de gedupeerde Rotterdamse exploitanten ondanks de moeilijkheden waar voor zij zich gesteld zien, er in geslaagd zijn om althans een gedeelte van de verwoeste thea ters te herbouwen. Evenals in 1954 bestond er ook in het verslag jaar geen noodzaak om bijzondere voorzienin gen te treffen terzake van de aanvang der ver toningsweken met Kerstmis en Nieuwjaar. Daar Kerstmis op Zondag en Maandag en Nieuwjaarsdag op Zondag viel, waren speciale moeilijkheden met de verzending van film programma's derhalve niet te verwachten, zo dat het Hoofdbestuur van zijn in artikel 1 D van het Bedrij f sreglement terzake van de Filmvertoning omschreven bevoegdheid geen gebruik behoefde te maken. Het Hoofdbestuur heeft enkele malen dispen satie verleend van het in de leden A en B van voornoemd reglement omschreven verbod tot het vertonen of aankondigen van meer dan één respectievelijk twee hoofdfilms per verto- ningsweek in eenzelfde theater. Gedurende het verslagjaar werden bij het Hoofdbestuur vier aanvragen ingediend om krachtens artikel 17 van het Aanvullingsregle ment Bondsvoorwaarden dispensatie te ver- Lenen van het bepaalde in artikel 11 van dit reglement. Het Hoofdbestuur besloot in een dezer gevallen de gevraagde dispensatie te verlenen, zulks met het oog op het exceptio nele karakter van de onderwerpelijke film. Krachtens deze dispensatie is het de filmver huurder in kwestie toegestaan om de film boven het maximum filmhuurpercentage te verhuren, met dien verstande, dat overigens van de Algemene Voorwaarden van Verhuur en Huur van Films, het Aanvullingsreglement Bondsvoorwaarden en het Bedrij f sbesluit Tweede-Aanvulling-Bondsvoorwaarden niet mag worden afgeweken. De andere drie aanvragen werden afgewezen, omdat het Hoofdbestuur het bedingen van een hoger filmhuurpercentage dan het maximum voor de bewuste films niet gerechtvaardigd achtte. Aan de hand van door de Technische Commis sie uitgebrachte rapporten terzake van door haar ingestelde controles heeft het Hoofdbe stuur moeten vaststellen, dat een zevental 35

Jaarverslagen | 1955 | | pagina 36