Diploma'» In het verslagjaar werden 719 Bondsdiploma's uitgereikt, 244 beursdiploma's, 32 donateurs- kaarten en 1314 bioscoopdiploma's voor oor logsinvaliden. Filmverxekering De brandverzekering van films in kluizen bleef ook in het verslagjaar beperkt tot de copieën van die films, waarvan de première niet meer dan drie jaren geleden heeft plaats gevonden. Van de mogelijkheid om copieën van oudere films voor eigen rekening te verzeke ren, is in vergelijking met 1954 wederom door een afnemend aantal filmverhuurders gebruik gemaakt, waardoor ook het verzekerde aantal meters aanzienlijk is teruggelopen. In het verslagjaar waren op Bondskosten ge middeld 10.876.000 meters film in de kluizen verzekerd tegen 10.825.000 meters in 1954. De metrage van zwart/wit films verminderde op nieuw aanzienlijk, doch deze terugloop werd volledig tenietgedaan door een nog grotere stijging van het aantal meters kleurenfilm; deze films maakten in het verslagjaar ruim 30 van het totaal uit. Lijst van Geen Beswaar Het aantal aanvragen bedroeg 927. Hierin zijn begrepen de aanvragen der Nederlandse Tele visie Stichting en de omroepverenigingen, zijnde in totaal 192. In 14 gevallen werd afwijzend beschikt. De toeneming van het aantal aanvragen, na melijk van 166 tot 927, wil geenszins zeggen, dat het aantal leveranties aan niet-leden zo sterk is gestegen. De verklaring ligt in een veranderde wijze van toepassing van het Be- drijfsreglement op de Lijst van Geen Bezwaar. Commissie voor Niet-Commerciële Keclame Overleg tussen de Bedrijfsafdeling Filmfabri kanten en Filmproducenten en de Nederland- sche Vereeniging van Bioscoopreclame-Ex ploitanten heeft geleid tot het ontwerpen van een speciale regeling voor de vertoning van films ter lengte van ongeveer 250 meter met een reclamekarakter van ondergeschikte be tekenis (zosrenaamde sponsored films)De mogelijkheid bestaat nu deze films te doen vertonen tegen het tarief, dat betaald moet worden voor een gewone reclamefilm van 60 meter. De beslissing over de vraag, of de film voor dit bijzondere tarief in aanmerking komt, is in handen gelegd van de Commissie voor INiet-Commerciële Reclame, die voor deze be slissingen wordt uitgebreid met een lid van voormelde Bedrijfsafdeling. Als zodanig heeft het Hoofdbestuur aangewezen de heer L. W. R. Meyer. Men hoopt hiermede in een geble ken behoefte te voorzien. Eén aanvrage voor een dergelijke film met een reclame-element van ondergeschikte betekenis heeft de Commissie reeds behandeld. Zij kon niet verder gaan dan een uitspraak over het synopsis en zij moest daaraan het voorbehoud verbinden, dat de film gemaakt zal worden in overeenstemming met dit synopsis en de wijzi gingen, die de Commissie wenselijk achtte. Voorts heeft de Commissie 29 aanvragen (vo rig jaar 32) behandeld betreffende het gratis of tegen gereduceerde prijs vertonen van reclamefilms en -diapositieven van een aantal verenigingen en instellingen buiten de com merciële sfeer. Veertien aanvragen moest de Commissie afwijzen, omdat zij betrekking liadden op overigens sympathieke doeleinden, die echter niet van voldoende grote algemene betekenis waren om gerangschikt te worden onder de zeer beperkte categorie, die voor gratis reclame of reductieverlening in aanmer king kan komen. Onder de afgewezen aanvragen waren er vier van plaatselijke afdelingen van een maatschap pelijk ongetwijfeld nuttige instelling, die over voldoende door het Rijk beschikbaar gestelde middelen beschikt om reclame te betalen en dan ook een kostbare advertentiecampagne in de dagbladen heeft gevoerd. In een geval heeft de Commissie geadviseerd de vertoning van een lange film over een tex tielproduct op grond van haar uitstekende kwaliteiten mogelijk te maken door slechts de halve meter prijs in rekening te brengen. De Commissie bestond uit de heren: J. v. d. Horst, Voorzitter; P. J. Burbach, J. C. A. Meischke, B. W. G. van Royen, leden, en H. W. Hagenberg, secretaris. Tegen het einde van het verslagjaar werd de heer Meischke opge volgd door de heer J. Smit. 43

Jaarverslagen | 1955 | | pagina 44