Uitvoering Reglement op het Naamregister In het afgelopen jaar werden 488 titels inge schreven tegen 472 in het voorafgaande jaar; 52 inschrijvingen hadden betrekking op wijzi ging van reeds gedeponeerde filmnamen. In 15 gevallen werden bezwaren ingediend tegen de per circulaire gepubliceerde titels. Een daarvan kon niet worden geaccepteerd, omdat het te laat was binnengekomen. In een meningsverschil over liet gebruik van twee sterk op elkaar gelijkende titels was een be slissing van het Hoofdbestuur gevraagd, dat de betrokken leden had opgeroepen, ten einde hen te horen. Op het laatste ogenblik echter werd het bezwaar ingetrokken, omdat partijen de zaak in der minne hadden geschikt. De overige kwesties konden alle door bemiddeling van het Bondsbureau worden opgelost. Vier van deze bezwaren golden een tweede of derde inschrijving van titels, ontleend aan al gemeen bekende werken uit de literatuur, waarop de desbetreffende films waren geba seerd. Op grond daarvan moest worden ver wezen naar de daarop betrekking hebbende bepaling in het Reglement op het Naamregis ter, welke in dat geval de weigering van de inschrijving van eensluidende titels op naam van verschillende leden uitsluit. Straffen Het Hoofdbestuur zag zich in 1955 enige ma len genoodzaakt een der in artikel 15 der Statuten omschreven straffen op te leggen. Een lid, dat op een wijze welke in strijd was met het bepaalde in artikel 3B van het Gewij zigd Algemeen Bedrijfsreglement en artikel 2 van het Gewijzigd Bedrijfsreglement op de Lijst van Geen Bezwaar films aan niet-leden had geleverd, werd de straf van waarschuwing opgelegd. Wegens overtreding van het Contributiebesluit en het Bedrijfsbesluit inzake Buma werd ten aanzien van drie andere leden eveneens de straf van waarschuwing uitgesproken. Het Hoofdbestuur heeft een boete van 1000.- opgelegd aan een lid, dat in strijd had gehan deld met artikel 1 van de Algemene Voor waarden van Verhuur en Huur van Films, met artikel 3 van het Contributiebesluit, alsmede met de algemene belangen en de waardigheid van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf. Contact met de Afdelingen en de Leden Zoals uit het voorgaande reeds herhaaldelijk is gebleken, heeft in het verslagjaar een leven dig contact bestaan tussen het Hoofdbestuur en de Afdelingen. Met het oog op de voorbe reiding en wijziging van reglementen en be sluiten werd meermalen overleg gepleegd met de Afdelingsraad en het Bestuur van de Be drijfsafdeling Filmverhuurders, terwijl ook problemen van andere aard werden voor gelegd. In tal van gevallen dienden de Afdelingen het Hoofdbestuur van advies, onder meer ter zake van de vestiging van nieuwe zaken en het ver richten van inschrijvingen in het Bedrijfs- register, alsmede met betrekking tot de samen stelling van Bondscolleges. Bij vele Afdelingsvergaderingen was het Hoofd bestuur vertegenwoordigd. Ook de Bondsdirec- tcur woonde meerdere vergaderingen bij om de leden voorlichting te geven. Omtrent allerlei kwesties werden besprekin gen gevoerd met de leden en enige malen heeft het Hoofdbestuur met succes bij moeilijkhe den tussen Bondsleden kunnen bemiddelen. Nationale Herdenkingsavond Met het oog op het karakter van de Nationale Herdenkingsavond op Woensdag 4 Mei advi seerde het Hoofdbestuur de leden om hun bioscopen te sluiten tijdens de plechtigheden, welke in het algemeen van des avonds zes uur tot negen uur plaatsvonden ter herdenking van de militairen van de Nederlandse Strijdkrach ten, de zeelieden, de verzetstrijders, de gealli eerde militairen en alle overigen die waar ook ter wereld in de oorlogsjaren voor de vrijheid van het Koninkrijk zijn gevallen dan wel als Nederlander of als Nederlands onder daan tengevolge van een tegen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgekomen. Aan dit advies, alsook aan het beroep van het Hoofdbestuur om gedurende de avond zowel tijdens als na de plechtigheden geen gevelver lichting te gebruiken, hebben de leden gehoor gegeven. In gemeenten, waar de herdenking op andere tijdstippen werd gehouden, werd dien overeenkomstig gehandeld. Viering 5 Mei Daar het op 5 Mei van het verslagjaar tien jaar geleden was dat ons land werd bevrijd, droeg de Bevrijdingsdag dit jaar overeenkomstig de 44

Jaarverslagen | 1955 | | pagina 45