Afdeling Het Zuiden Wederom is een jaar voorbij gegaan dat óók voor de leden onzer Afdeling niet altijd even gemakkelijk is geweest. Van velen onzer zijn opnieuw beduidende investeringen gevergd, door de zich steeds verder baan brekende nieuwe systemen tot het vertonen van films en zeer zeker mag thans als vaststaande worden aangenomen, dat het publiek als maatstaf voor de belangstelling in de programma's onzer theaters niet neemt de wijze waarop een film wordt vertoond doch, dat in de allereerste plaats de inhoud de attractie vormt voor de filmlief hebbers. Tegen de extra hoge filmhuren, die dikwijls werden bedongen voor films, welke spijts de nieuwe systemen, helemaal geen aantrekkingskracht hadden op onze be zoekers worden dan ook, en niet alleen in onze Afde ling, nog al eens door de exploitanten onderling zeker niet ongegronde klachten geuit en het zal nodig zijn ook in het jaar dat thans begonnen is op dit terrein grote voorzichtigheid in acht te nemen. Enige malen heeft het Afdelingsbestuur contact met het Hoofdbestuur gehad ter zake van klachten over beun hazerij in ons bedrijf. Ook in het afgelopen jaar werden vooral in de kleinere plaatsen namelijk steeds voorstellingen gegeven in alle mogelijke of beter on mogelijke zaaltjes en patronaten dikwijls tot beduiden de schade voor onze leden. In elk geval blijft de kwestie de volle aandacht behou den van de Af deling. Wellicht dat in de loop van het nieuwe jaar, er eindelijk eens afdoende met dit jaren bestaande en zich nog steeds uitbreidende euvel wordt afgerekend. Vooral vele leden in de grotere gemeenten in onze Af deling voelen zich hoe langer hoe meer in hoge mate gediscrimineerd door de abnormaal hoge vermakelijk- heidsbelasting. Naarmate steeds meer gemeentebesturen een goedgun stig gehoor verlenen aan de gerechtvaardigde klachten van onze leden, over het gehele land, gaat in onze Afde ling hoe langer hoe meer het onbehaaglijke gevoel le ven, dat zeker de grotere gemeenten in het Zuiden zich niet kunnen opwerken tot begrip voor de alleszins rechtvaardige verlangens der bioscoopexploitanten. Nu reeds 272 van de ca. 300 gemeenten waar filmvoorstel lingen worden gegeven, de vermakelijkheidsbelasting tot een redelijk peil hebben teruggebracht, is het voor deze leden wel grievend, dat voor hen een toestand wordt bestendigd, welke over het gehele land door de meeste gemeentebesturen uiteindelijk ongewenst werd geacht, en waaraan dan ook voor velen, zelfs sedert beduidend lange tijd een einde is gemaakt. Laten wij hopen dat het nieuwe jaar óók hierin een gunstige verandering moge brengen. In de loop van 1955 werden in onze Afdeling drie leden vergaderingen gehouden en het Afdelingsbestuur ver gaderde elf maal. Waar mogelijk diende het Bestuur de leden met raad en daad en het gelukte ons meermalen onenigheden onder de leden in onderling overleg tot een goede oplossing te brengen. Voor zover ons dit ter kennis is gebracht, werden in de loop van 1955 in de volgende theaters ingrijpende restauraties aangebracht. Rijen kreeg onder leiding van de heer C. Geerts een nieuwe exploitatie in het Katho liek verenigingsgebouw in vervanging van de vroegere bioscoop van de heer Aarts. Een prachtige verbouwing en restauratie werd door de heer Baars tot stand gebracht aan zijn theater te Geer- truidenberg. Bij de opening spraken de hoogste plaatse lijke autoriteiten hun waardering uit voor de mooie aanwinst die de gemeente hiermede mocht boeken. Ook het geheel gerestaureerde theater te Zundert werd met een speciale voorstelling opnieuw in gebruik ge nomen. Vele projecten van zeer groot belang in onze Afdeling lijden onder de zware druk van materiaalbeperkingen en bouwstop, en wachten op hun verwezenlijking tot op dit gebied door de betrokken autoriteiten andere maat staven zullen worden aangelegd. Ons ontviel op 25 Augustus j.1. de heer H. J. Teunissen te Maastricht, Gedelegeerd-Commissaris van N.V. Bio scooptheater Mabi. Twee zeer verdienstelijke medewerkers van het Luxor theater Breda, de heren Vennix en Ingenhoven vierden hun 25-jarig dienstjubileum onder grote belangstelling van hun Directie en het Bredase publiek. Onze Vice-Voorzitter, de heer M. Peters te Venlo, werd dit jaar gekozen tot Vice-Voorzitter van de Afdelings- raad. Overigens kwam in de vele functies die door de leden onzer Afdeling in de Nederlandse Bioscoopbond worden vervuld geen verandering. Hiermede besluit ik dit verslag met de wens, mede na mens alle Bestuursleden der Afdeling het Zuiden, dat het de leden in 1956 onder elk opzicht goed mag gaan, en het nieuwe jaar er een mag zijn van bloei en voor uitgang. Roermond, 9 Februari 1956. J. E. F. DE NIJS, Secretaris. 81

Jaarverslagen | 1955 | | pagina 83