24 pen van Nederlandse journaalfilms) werd eveneens toestemming verleend. Aan een andere aanvrager werd de toestem ming voor de exploitatie van de bedrijfstak b van een productiezaak en de bedrijfstak c van een filmverhuurkantoor geweigerd, omdat de Commissie met een derde Nederlands journaal het bedrijfs- en publiek belang niet gediend achtte en overproductie alsmede excessen op concurrentiegebied hiervan duchtte. Een aanvrage van een filmfabrikant voor de exploitatie van de bedrijfstak a van een film verhuurkantoor (het verhuren aan bioscopen van Nederlandse en /of buitenlandse films, echter met uitzondering van journaal- en zelf vervaardigde documentaire films) werd tijdens de behandeling op verzoek van aanvraagster aangehouden in afwachting van een komende reglementswijziging, welke beoogde een apar te bedrijfstak te creëren voor het verhuren aan bioscopen van Nederlandse films (uitge zonderd journaalfilms). Tegen zeven beslissingen werd beroep aange tekend. Hiervan waren twee gericht tegen toegestane bioscopen, drie tegen afgewezen bioscopen, alsmede één tegen een toegestane productie en verhuur van een Nederlands journaal. Voorts heeft de Commissie een aantal ver zoeken ingewilligd om verlenging van in enige oude beslissingen gestelde termijnen. Commissie Beroep Nieuwe Zaken In de Commissie Beroep Nieuwe Zaken heb ben zich dit jaar geen mutaties voorgedaan, zodat de Commissie er als volgt uitzag: Mr. J. Milius, Den Dolder, Voorzitter; Mr. B. Bouman, Bloemendaal, Plaatsvervangend Voorzitter; W. F. Dubbeldeman, Amsterdam, .1. E. F. de Nijs, Breda, B. W. G. van Royen, Amsterdam, A. F. Wolff, Utrecht, leden exploitanten; D. J. van Leen, Wassenaar, H. S. Boekman, Amsterdam, J. L. Paerl, Amster dam, C. S. Roem, Den Haag, leden-filmver- huurders; M. J. W. Peters, Venlo, H. Zonder van, Leeuwarden, plaatsvervangende leden exploitanten; H. P. H. Juten, Den Haag, J. P. M. A. Smulders, Amsterdam, plaatsvervan gende leden-filmverhuurders; H. W. Hagen- herg, Secretaris. Er zijn in 1957 vier zittingen gehouden, die alle onder het presidium stonden van Mr. J. Milius. In deze zittingen werden in totaal zes beroepen behandeld, waarvan er een door drie leden aanhangig was gemaakt. In alle gevallen werden de beslissingen van de Commissie Nieuwe Zaken bevestigd, zij het enige malen op grond van andere overwegingen. Dit heeft ertoe geleid, dat in drie gevallen de vestiging van een nieuwe permanente bio scoop-A ook in beroep werd geweigerd (Utrecht/Hilversum/Enschede) en dat in twee andere gevallen (Heerlen) zulk een ves tiging is toegestaan. Voorts is toestemming verleend voor de productie en levering van een tweede Nederlands journaal. In eerstbedoelde drie gevallen betrof het een beroep van de in eerste instantie afgewezen aanvragers en in de overige drie gevallen een beroep van de concurrerende bioscooponder nemer ter plaatse respectievelijk van de con currerende leden-filmproducenten. Een hoger beroep, dat in 1957 aanhangig werd gemaakt, kwam niet meer in behandeling en moest in het komende jaar door de Commissie in de nieuwe samenstelling worden beoor deeld. Samenvattend kan dus worden vastgesteld, dat de nieuwe zakencommissies in het afgelopen jaar toestemming verleenden voor de exploi tatie van zeven nieuwe bioscopen en drie productiezaken, alsmede aan twee bestaande productiezaken de bedrijfstak a, respectieve lijk de bedrijfstak b en aan een bestaand verhuurkantoor van een filmfabriek de be drijfstak c. Beslissingen Hoofdbestuur en Ledenraad Het Hoofdbestuur gaf in het verslagjaar toe stemming voor de exploitatie van vier perma nente bioscopen-B en wel in: Bergeijk, Doorn, Rockanje en Wijk bij Duurstede. Het was één aanvrage voor een permanente bioscoop-B te Nieuwkoop af. Verder werd toestemming verleend voor een tijdelijke exploitatie in de grote zaal van de Stadsdoelen te Delft ter vervanging van de door brand verwoeste Doelen Kino aldaar, alsmede voor het overnemen van een bioscoop in Rhenen, welke wegens boycot van de vorige exploitant was gesloten. Ook gaf het Hoofdbestuur toestemming voor

Jaarverslagen | 1957 | | pagina 25