26 Doorn, Verenigingsgebouw Rockanje en Luxor Wijk bij Duurstede. Voorts werden ingeschreven de volgende ver plaatste bioscopen: Casino Breskens, Apollo Cuyk en City Nieuwenhagen. Deze drie ver plaatsingen betekenden tevens een ingrijpen de verbetering van comfort, outillage en standing. Tien bioscopen ondergingen ver bouwingen en restauraties van betekenis. In sommige gevallen kan wel gesproken worden van een bijna volledige nieuwbouw op de plaats waar voorheen de oude bioscopen gevestigd waren. De vestiging van bioscopen als Scala en Cineac-N.R.C. Rotterdam, Metropole Ensche de, Gloria Heerlen, de nieuwe City Nieuwen- hagen en zelfs van de kleine bioscoop Maxwill te Paterswolde heeft bewezen, dat vele leden van de Bond de eisen des tijds verstaan. Hetzelfde geldt ook voor de hiervoor genoem de ingrijpende verbouwingen, welke werden toegepast. De leden, die ter zake initiatieven hebben genomen ten koste van dikwijls grote finan ciële offers mag een woord van hulde op deze plaats niet worden onthouden, aangezien zij niet in de eerste plaats zichzelf, maar ook het film- en bioscoopbedrijf in zijn geheel een grote dienst hebben bewezen. De bouwstop belemmerde nog steeds, zij het in mindere mate dan het vorig jaar, de uit voering van een aantal belangrijke nieuw bouwplannen in Eindhoven, 's-Gravenhage, Groningen, Nijmegen, Rotterdam, Steenwijk, Tilburg en Utrecht. Wel werd intussen toestemming verleend voor in totaal drie bouwplannen te Enschede, Eindhoven en Nijmegen. De betrokken thea ters waren aan het einde van het verslagjaar in een gevorderd stadium van uitvoering. Het aantal zaken Op 1 Januari 1957 was het totaal aantal van alle ingeschreven bioscopen 541 met een totaal van rond 257.000 zitplaatsen. Een jaar geleden waren deze totalen 531 bioscopen met 252.000 zitplaatsen. Het aantal reisbioscopen bleef op 17. Het aantal filmverhuurkantoren bleef eveneens ongewijzigd op 38. Ook het aantal filmfabrie ken bleef ongewijzigd op 12. Alleen het aan tal filmproductiezaken vermeerderde en wel van 28 tot 30. Een volledig overzicht van de aantallen zaken, bioscoopcapaciteit en donateurs per 1 Januari 1958 en voorafgaande jaren is opgenomen in een aparte staat, welke bij dit hoofdstuk behoort. Zij nog opgemerkt, dat sedert 1 Januari 1948 het aantal bioscopen met 9,2 en het aantal zitplaatsen met 4500 per jaar is gestegen.

Jaarverslagen | 1957 | | pagina 27