Bedrijfsafdeling Filmverhuurders 61 De wens, waarmede wij het vorige jaarverslag sloten, namelijk dat 1957 de opheffing van de bouwstop ten opzichte van het bioscoopbedrijf zou brengen, is niet in vervulling gegaan. Slechts enige in de oorlogsjaren verwoeste bioscopen zijn door nieuwe vervangen. Van een expansie in de ware zin des woords is dan ook geen sprake geweest. Bij gelijkblijvend gemiddeld filmhuurpercentage en een onbeduidende daling der netto recettes (minder dan 1%) is uiteraard de totale filmhuuropbrengst in 1957 gelijkgebleven aan die van 1956. Toch heeft de daling der recettes, die zich vooral in het laatste kwartaal van 1957 heeft voorgedaan, nogal wat be zorgdheid gewekt. De oorzaken liggen voor de hand: A-griep-epidemie, de bestedingsbeperking, het toege nomen aantal werklozen, de daling van de koopkracht als gevolg van het verdwijnen der zwarte lonen en het overwerkgeld, de toegenomen concurrentie van andere ontspanningsmedia, de puzzle-rage, enz. Vele van deze ongunstige factoren zijn van voorbij gaande aard, zoals de A-griep en de inmiddels inge zakte puzzle-rage, maar andere de vermindering van de koopkracht, de werkloosheid, enz. zullen nog geruime tijd hun invloed op het bioscoopbezoek kunnen doen gelden. Ten slotte is de gang van zaken in het film- en bioscoopbedrijf in hoge mate afhan kelijk van het welvaartspeil van onze landgenoten in het algemeen en men kan bij een dalende conjunctuur nu eenmaal geen stijgende recettes verwachten. Het aantal ingevoerde hoofdfilms is in 1957 gestegen tot 508 (in 1956: 485; in 1955: 449; in 1954: 404). Het aantal Amerikaanse films bleef gelijk nl. 243 en het aantal Europese steeg met 23 tot 265. De grootste stijging deed zich voor bij de Engelse films, nl. van 39 tot 62. Daarentegen liep het aantal Italiaanse films terug van 42 tot 29. De West-Duitse films stegen van 73 tot 85. De filialen der Amerikaanse productiemaatschappijen voerden gezamenlijk in 213 hoofdfilms (in 1956: 207), waarvan 187 (184) Amerikaanse en 26 (23) Europese films. Bij deze 187 Amerikaanse films waren er 13 van Europese origine, die op grond van de deviezenregle- mentering als Amerikaanse films werden beschouwd. De overige filmverhuurders importeerden 239 Euro pese en 56 Amerikaanse films. In 1957 zijn er 155 (123) panoramische films inge voerd, waarvan 33 (25) van Europese oorsprong. Voor het eerst daalde het totaal aantal kleurenfilms en wel van 235 tot 212, hetgeen uitsluitend aan een vermin dering van het Amerikaanse aandeel moet worden toegeschreven, omdat het aantal Europese kleurenfilms steeg van 101 tot 113. In verschillende bestuurs- en ledenvergaderingen van onze afdeling is veel aandacht gewijd aan de voor stellen van het Hoofdbestuur tot vaststelling van een nieuw Algemeen Bedrijfsreglement en aan de amende menten, die op deze voorstellen waren ingediend. Voor deze voorstellen, die diep ingrijpen in de zake lijke rechten der leden en de vestigingsmogelijkheden, bestond bij de afdelingsleden grote belangstelling. Het is hier niet de plaats dieper op deze reglementsher ziening in te gaan, zodat verwezen moge worden naar hetgeen in het jaarverslag van het Hoofdbestuur dien aangaande wordt gerapporteerd. Slechts één amende ment van onze afdeling moge hier speciaal vermeld worden, namelijk het amendement waarbij werd voor gesteld de mogelijkheid van beroep op de Ledenraad te openen van beslissingen van het Hoofdbestuur op aanvragen voor de vestiging van nieuwe bioscopen-B en wijziging van de inschrijving in het Bedrijfsregister, o.a. voor wat betreft het overnemen van bestaande zaken en het verplaatsen van bioscopen. Het stemt tot voldoening, dat de Ledenraad dit amendement heeft goedgekeurd. Deze Raad nam het geamendeerde voor stel van het Hoofdbestuur tot vaststelling van een nieuw Algemeen Bedrijfsreglement aan in zijn ver gadering van 19 November. Het voorstel van het Hoofdbestuur inzake het Bedrijfspensioenfonds, aanhangig gemaakt bij de Jaarvergadering van de Bond, werd uitvoerig be sproken in de ledenvergadering der Afdeling op 28 Maart. Van de Commissie, die het pensioenvraagstuk heeft bestudeerd en het voorstel heeft voorbereid, maakte ook deel uit ons bestuurslid, de heer L. Groen. De grote meerderheid der leden verklaarde dit voor stel te steunen. Enkele leden gaven er de voorkeur aan blanco te stemmen. Algemene instemming vond een amendement van de Afdeling Amsterdam om aan de begroting een post pro memorie toe te voegen ten einde de mogelijkheid te scheppen aan hen, die de leeftijdsgrens voor deelneming in het bedrijfspensioen fonds hebben overschreden, bepaalde uitkeringen te doen indien de omstandigheden dat noodzakelijk maken. Hetzelfde denkbeeld had de Bedrijfsafdeling reeds vroeger op initiatief van de heer P. Ooms Sr. aan het Hoofdbestuur ter beoordeling voorgelegd. Het is ongetwijfeld een bewijs van verantwoordelijk heidsgevoel in sociaal opzicht, dat de Afdelingsleden aan het tot stand komen van het Bedrijfspensioen fonds, waardoor zware lasten op het filmverhuurbedrijf worden gelegd, hebben medegewerkt. In de ledenvergadering der Afdeling van 11 November is het ontwerp van het Hoofdbestuur voor een nieuw Bedrijfsreglement ter zake van de Filmvertoning gron dig besproken. In het algemeen kon men zich met het ontwerp, dat een verruiming van het aantal per bioscoop te vertonen hoofdfilms mogelijk maakt, wel verenigen, zij het dat men in ieder geval wilde ver hinderen, dat twee hoofdfilms in eenzelfde voorstel ling zouden worden vertoond. Weliswaar was in het ontwerp van het Hoofdbestuur de lengte van het programma, exclusief journaals, gelimiteerd tot 3500 meter, maar dat hield toch het gevaar in, dat in één programma twee hoofdfilms (die immers een mini mum lengte van 1600 meter hebben) zouden worden vertoond. Derhalve werd besloten op het voorstel van het Hoofdbestuur een amendement in te dienen, waar door duidelijk werd vastgelegd, dat per voorstelling niet meer dan één hoofdfilm zou mogen worden ver toond. Het stemt tot voldoening, dat het Hoofdbestuur dit amendement heeft overgenomen en dat de Leden raad het heeft goedgekeurd.

Jaarverslagen | 1957 | | pagina 61