Afdeling Het Zuiden 83 Het jaar dat thans achter ons ligt, heeft zich vooral gekenmerkt door het feit dat de televisie die tot voor kort in Nederland maar zeer moeilijk vaste voet kon krijgen, hetwelk bleek uit het betrekkelijk kleine aantal toestellen dat werd gekocht, vrij plotseling een stijging in de verkoop der apparaten vertoonde, zodat op het ogenblik ca 250.000 geregistreerde toestellen in Nederland zijn geplaatst. Vooral onze leden in Lim burg, waar de Duitse uitzendingen gemakkelijk worden ontvangen, schijnen hierdoor wel enige schade te lijden, zodat het gewenst is de ontwikkeling van dit ontspanningsmedium van dichtbij te volgen en even tueel maatregelen te treffen, om te trachten deze schade tot een minimum te beperken. Vooral in het laatste kwartaal van 1957 schijnen som mige onzer leden enige teruggang in hun bezoekers aantal te hebben geconstateerd, zonder dat dit ver schijnsel echter direkt rede geeft tot ongerustheid. In elk geval is waakzaamheid geboden en het boven staande moge voor ons allen aanleiding zijn om met nog meer zorg en beleid onze programma's te kiezen en door het verschaffen van nog meer comfort en service aan ons publiek, het bezoek aan onze theaters te maken tot een ontspanning die iedere concurrentie kan weerstaan. In sommige gemeenten, vooral in onze Afdeling, drukt nog steeds de hoge vermakelijkheidsbelasting als een loodzware last op onze exploitaties. Terwijl bijvoor beeld in Eijgelshoven in de loop van 1957 de ver makelijkheidsbelasting van 35 naar 25% werd terug gebracht, bleef daarentegen onder meer in Roosendaal, Breda en Tilburg, de heffing 35 gehandhaafd en faalden tot heden alle pogingen, die door de exploi tanten in de onderscheiden gemeenten werden gedaan, tot verlichting van deze ondragelijke druk. In Breda hebben wij thans reeds twee jaar de onge lofelijke toestand dat een vermindering van 35 tot 25% door de gemeenteraad is aangenomen, maar Burgemeester en Wethouders dit besluit niet ten uit voer brengen. Het zou in dit verslag te ver voeren hierop nader in te gaan. Wel is er een grote kans, dat in de loop van 1958 wederom een zeer belangrijke gemeente in onze Afdeling alsnog tot vermindering zal overgaan en mocht dit inderdaad geschieden, dan is het misschien gewenst, dat door het Hoofdbestuur maatregelen worden genomen, tegen deze onbillijke en voor de Bredase exploitanten wel zeer grievende toestand. Ook in het afgelopen jaar hebben vele leden onzer Afdeling weer blijk gegeven van grote durf en energie door niettegenstaande de onzekerheid, die op velerlei gebied bestaat, nieuwe theaters te openen en bestaande door ingrijpende en kostbare restauraties te moderni seren. Het geheel nieuwe gebouw City Theater te Nieuwen- hagen werd in Juli door de burgemeester geopend. Bij deze gelegenheid werd de Heer J. Bertram van vele zijden gecomplimenteerd met het prachtige bio scooptheater dat hij aan zijn gemeente had geschonken. Ons Bestuurslid de heer Bouts, bracht de gelukwensen over van het Afdelingsbestuur. Heerlen kreeg er op 12 September j.1. het Gloria Theater van de heer Erwin Hirschberg bij. Deze nieuwe aanwinst beantwoordt ten volle aan de hoge verwachtingen, die insiders zich hiervan hadden ge steld. De Bondsvoorzitter, de heer Miedema, was persoonlijk aanwezig en ook het Bestuur onzer Afde ling gaf blijk van zijn belangstelling op deze voor Heerlen en de heer Hirschberg zo gewichtige dag. 28 September heropende het Vios Theater te Helden, na een grondige restauratie. De heer v. d. Kop heeft zijn bezoekers een theater bezorgd, dat ten volle kan voorzien in de behoefte aan goede filmontspanning in zijn omgeving. Zowel de zaal als de cabine beant woorden geheel aan alle eisen van deze tijd. 6 December was een heuglijke dag voor de Voorzitter onzer Afdeling, de heer M. Desmet, die Cinema Pari- sien te Eindhoven heropende na een algehele restau ratie en een prachtige verbouwing van de gevel van het theater. Achteraf bleek dit ook nog een verlate viering van het 40-jarig bestaan van Cinema Parisien te zijn. Niettegenstaande het feit dat onze Voorzitter aan deze dag maar weinig ruchtbaarheid had gegeven, kon hij niet voorkomen dat zeer velen blijk gaven van de grote waardering en sympathie die voor de heer Desmet in ons bedrijf leeft. 20 December was het de heer P. J. A. Jansen te Dongen, die zijn nieuw gebouwde Aurora Theater open stelde voor het publiek. Dongen heeft hiermede een bioscooptheater gekregen met een capaciteit van ca 450 plaatsen, dat aan alle eisen ten volle voldoet. De burgemeester der gemeente en vele geestelijke en burgerlijke autoriteiten woonden deze opening bij. Aurora is thans een zeer comfortabel en modern theater met een nieuwe cabine-installatie die tot de beste in ons land behoort. Tenslotte verdient zeer zeker ook vermelding, dat ons lid de heer J. v. d. Linden te Hoensbroek in dit jaar een nieuwe jeugdfilm regisseerde getiteld „Trouwe kameraden". Deze film is zo bijzonder goed geslaagd, dat N.V. Standaardfilms op zich nam haar in Neder land te distribueren. Voor zover ons bekend, is ons in 1957 niemand onzer Afdelingsleden door overlijden ontvallen. Onze Voorzitter, de heer M. Desmet, werd ook dit jaar herkozen als lid van het Hoofdbestuur. Onze Vice-Voorzitter, de heer Peters, werd gekozen tot Vice- Voorzitter van de Afdelingsraad. In de functies, die door de leden onzer Afdeling in de organisatie worden vervuld, kwam verder geen verandering. In het afgelopen jaar werden tien afdelingsbestuurs vergaderingen gehouden en de leden kwamen vier maal in vergadering bijeen. Het zij mij vergund, als besluit van dit verslag U allen, mede namens het Afdelingsbestuur een gelukkig en voorspoedig 1958 toe te wensen. Breda, 6 Februari 1958. J. E. F. DE NIJS, Secretaris.

Jaarverslagen | 1957 | | pagina 83