88 Het is vanzelfsprekend nog te vroeg om ons te ver diepen in de vraag, of de leerstof in zijn nieuwe vorm een gunstige invloed uitoefent op de studieresultaten en wij moeten ons derhalve ditmaal nog bepalen tot de opmerking, dat de cursisten vol lof waren over de fraaie uitvoering van de nieuwe lessen. Behalve de zojuist genoemde cursus liepen in de verslagperiode nog twee andere cursussen, die op een vroeger tijdstip waren begonnen met in totaal 39 deelnemers. Daarenboven studeerden 8 militaire operateurs via de Luchtmachtstaf in een afzonderlijke groep. De correctiewerkzaamheden waren evenals voorgaande jaren in handen van de heer R. de Vries voor wat betreft de vakken cabinepractijk en brandbeveiligings voorschriften en van de heren P. H. A. Lankester, J. H. van Peursem en J. Schipper, leerkrachten van de Electro Technische School te Amsterdam voor wat betreft de theoretische onderwerpen. Met deze docenten werd wederom op voortreffelijke wijze samengewerkt, hetgeen er mede toe heeft geleid, dat bij de verschillende cursussen alles naar wens is verlopen. Het schriftelijke examen kon ditmaal met het oog op de filmweek in Den Haag niet in de laatste week van Juni worden afgenomen en vond derhalve plaats op 9 en 10 Juli. Het mondeling examen, waaronder be grepen het examen ter verkrijging van het practijk- certificaat, volgde, zoals gebruikelijk, in de laatste week van Augustus en wel op 27, 28 en 29 Augustus. Hierbij werd gebruik gemaakt van de cabines van de Amsterdamse bioscopen Alhambra, Calypso en City, alsmede van de cabine van het Bondsbureau, welke daartoe welwillend door de respectieve directies be schikbaar waren gesteld. Voor het examen ter verkrijging van het diploma A of B meldden zich dit jaar 98 candidaten aan (1956: 81), zijnde het grootste aantal sedert 1952 (102). Van genoemde 98 candidaten slaagden er tenslotte 54, zijnde 55% van het totaal. Dit percentage is een weinig lager dan wij de laatste jaren gewend waren (1955: 66%; 1956: 62%), hetgeen een gevolg is van het feit, dat ditmaal op ruime schaal gebruik is ge maakt van de mogelijkheid om het examen in gedeel ten af te leggen. Verscheidene candidaten slaagden echter niet volledig voor het afgelegde gedeelte en konden daardoor niet bij de geslaagden worden op genomen, hoewel zij toch wel enig succes wisten te boeken. Stellen wij een overzicht samen van de resultaten per vak, dan blijkt daaruit, dat de totale uitslag wordt gedrukt door de blijkbaar „moeilijke" onder werpen lichttechniek en versterkertechniek. Deze er varing is niet geheel nieuw en bij het schriftelijk onderricht wordt aan deze vakken de laatste tijd dan ook speciale aandacht geschonken. Examenresultaten per vak Vak aantal candidaten geslaagden Practijk 60 Brandbeveiligingsvoorschriften 60 Lichttechniek 46 Electrotechniek 51 Voorschriften electrotechniek 22 Versterkertechniek 28 58% 65 43% 57% 72% 43% Van de 54 geslaagde candidaten verwierven er 20 het diploma-A, 11 het diploma-B en aan de resterende 23 candidaten, die alleen voor de beide practische vakken slaagden, werd dispensatie verleend tot aan het vol gend examen. 44 candidaten moesten tenslotte worden afgewezen. Hierbij zij opgemerkt, dat in één geval het diploma-B nog niet kon worden uitgereikt, omdat de betrokkene niet voldeed aan de vereisten ten aanzien van leeftijd en practische ervaring. Het aantal uitgereikte diploma's-A is thans gestegen tot 214 en het aantal diploma's-B tot 213. Volledigheidshalve zij hierbij wederom aangetekend, dat in het genoemde aantal diploma's-B niet zijn be grepen de zogenaamde vervangingsdiploma's, welke aan houders van een diploma-A zijn uitgereikt na het bereiken van de daarvoor vastgestelde leeftijd respec tievelijk na het behalen van het vastgestelde aantal van tenminste 3800 practijkuren. Een en ander uiter aard nadat in alle vakken met succes examen is gedaan. Het werkelijk aantal afgegeven B-diploma's beloopt hierdoor ongeveer 300. Aan het examen ter verkrijging van het practijkcerti- ficaat, waarvoor zich 28 candidaten hadden aangemeld, namen ditmaal slechts 24 examinandi deel tegen 48 in 1956. Gezien de ervaringen in de voorafgaande jaren, waarbij herhaaldelijk was gebleken, dat de inhoud van dit examen door ettelijke candidaten werd onderschat, heeft dit jaar bij wijze van proef een vóór-selectie plaatsgevonden door middel van een schriftelijk ten tamen, dat circa vier weken tevoren aan de candidaten is toegezonden. Aan dit verplichte tentamen is door het grootste deel van de candidaten met succes deel genomen, zodat de verwachtingen hoog gespannen waren. Het is daarom dubbel teleurstellend te moeten consta teren, dat van genoemde 24 candidaten er slechts 13 zijn geslaagd. Wij kunnen hieruit slechts concluderen, dat verscheidene examinandi ondanks de gegeven waarschuwingen en adviezen bij de uitwerking van de tentamenopgaven toch gebruik hebben gemaakt van de in hun bezit zijnde schriftelijke lessen en aldus doende een verkeerde indruk hebben gewekt van hun kennis van de examenstof. Het aantal afgegeven practijkcertificaten is thans ge stegen tot 197. Hieraan moeten nog worden toegevoegd een aantal certificaten, welke tussentijds zijn afgegeven aan operateurs, die op grond van vroeger behaalde examenresultaten daarop aanspraak maakten. Het komt namelijk nogal eens voor, dat iemand, die oorspron kelijk van plan is het diploma-A of B te verwerven en daartoe reeds met succes schriftelijk en mondeling examen in de practische vakken heeft gedaan, later van gedachten verandert of bijvoorbeeld een andere werkkring krijgt, zodat hij met het practijkcertificaat kan volstaan. In dergelijke gevallen wordt op aanvrage alsnog een practijkcertificaat afgegeven. Een en ander heeft ertoe geleid, dat het werkelijk aantal uitgereikte practijkcertificaten op het ogenblik 218 bedraagt. Voor wat betreft de organisatorische kant van het examen kan worden vermeld, dat alles wij zouden haast zeggen: zoals gewoonlijk naar wens is ver lopen, hetgeen zonder twijfel voor een belangrijk deel mede is te danken aan de deskundige medewerking van het corps examinatoren en gecomiteerden, waar over wij thans de beschikking hebben.

Jaarverslagen | 1957 | | pagina 86