58 aldaar gegeven filmvoorstellingen. Terwijl de administratieve onderzoekingen een waarborg vormen voor de volledige verantwoording aan de gezamenlijke filmverhuurders en aan het Bondsbureau van de met geldige entreebewij zen behaalde bioscooprecettes, beogen de zaal controles ervoor te waken dat aan de bio scoopbezoekers uitsluitend via geldige entree bewijzen toegang tot de filmvoorstellingen wordt verleend. Voor de beide methoden van onderzoek is de daarin belichaamde preventie tegen onregel matigheden essentieel; bij het boekenonder zoek op grond van zijn algemene periodieke uitvoering en bij de zaalcontrole uit hoofde van de ongewisse keuze van tijd en plaats van onderzoek en het daarin gelegen verrassings element. Bij de zaalcontröles heeft onder meer de interne organisatie der bioscopen rond de kaartverkoop de aandacht van de controleurs en als gevolg daarvan moesten enkele malen aanwijzingen worden verstrekt voor een betere vastlegging in de kassa van de dagelijkse aan tallen- en nummerverantwoording, alsmede tot het dagelijks gedurende elke voorstelling separaat bewaren van alle voor die voorstel ling door of vanwege de bioscoopexploitant van bezoekers ingenomen contrölestroken. Overeenkomstig een daartoe strekkend ver zoek van de Afdelingsraad heeft het Hoofd bestuur in de loop van het verslagjaar een zodanige wijziging gebracht in de richtlijnen voor de uitvoering der zaalcontroles, dat nor maliter de bioscoopbezoekers geheel buiten de controle zullen worden gehouden en ook overigens de nodige voorzorgen zullen gelden om overlast voor het publiek tot het uiterste te beperken. Bij 46 van de 439 administratieve recette-con troles werden onjuiste berekeningen, resul terend in te laag verantwoorde netto-recettes, in afrekenstaten geconstateerd, welke geheel als abuizen aangemerkt konden worden en als gevolg waarvan 3.104,46 aan filmhuren en 311,79 aan Bondsbijdragen nagevorderd werden. Het geringe beloop van deze correcties vormt de graadmeter voor de mate van volle digheid waarmee de opbrengsten der verkoch te geldige entreebewijzen in gedane recette afrekeningen zijn verantwoord. Abuizen in af rekenstaten ten nadele van leden-exploitanten kwamen evenzeer voor, terwijl de controleurs enige malen konden bereiken dat door belas tingdiensten aanvankelijk te hoog berekende bedragen aan vermakelijkheidsbelasting ge restitueerd werden. In een enkel geval heeft de dienst voorschriften moeten geven voor het in gebruik nemen van andere entreebewijzen voor niet aan vermakelijkheidsbelasting on derhevige filmvoorstellingen.

Jaarverslagen | 1959 | | pagina 59