Nederlandse filmindustrie 14 1960 was voor wat de Nederlandse filmproduc tie betreft een bijzonder jaar want er kwamen niet minder dan zes hoofdfilms gereed en bo vendien 32 korte films. Daarenboven werden meer dan 100 reclamefilms geproduceerd, talrijke voornamelijk voor het buitenland be stemde televisiespots en circa 2000 onderwer pen voor het journaal respectievelijk voor tele visie actualiteiten. Voor wat de hoofdfilms aangaat presenteerde Herman van der Horst zijn lange documentaire film in kleuren „Faja Lobbi" op 23 juni in het Metropole Tuschinski Theater te 's-Graven- hage in aanwezigheid van H.M. de Koningin, de Vice Minister President en vele andere ver tegenwoordigers van overheid en bedrijf. Op 29 september vond in het Tuschinski Thea ter te Amsterdam de gala-première plaats van „De Zaak M.P." een speelfilm van Bert Haan stra, geproduceerd door Sapphire Film Pro ductie N.V. De film „Makkers staakt Uw wild geraas" ge produceerd door de N.V. Nederlandse Film productie Maatschappij en geregiseerd door Fons Rademakers beleefde vervolgens op 27 oktober zijn gala-première in het Lumière Theater te Rotterdam, in aanwezigheid van Z.K.H, de Prins der Nederlanden. Tenslotte werd de gewijzigde versie van de film „Stranding" van de N.V. Standaardfilms, Caribe Pictures N.V. en Spectrum Film, onder regie van Louis A. van Gasteren, op 5 februari in het City Theater te Amsterdam in première gebracht. Daarnaast is op het gebied van de jeugdfilms Rex Film, van H. J. v. d. Linden, ook in 1960 diligent geweest. Er kwamen twee nieuwe films gereed, te weten „Dik Trom en het Circus" en „De Avonturen van een Zigeunerjongen". Zij beleefden respectievelijk op 22 juli en 23 de cember hun premières in het Capitol Theater te 's-Gravenhage. Rex Film heeft hiermede sedert 1950 het res pectabele aantal van negen jeugd-speelfilms, waaronder twee 16 mm. films, op haar naam gebracht en had tegen het einde van het ver slagjaar haar tiende film „De Zwarte Roof ridder" in voorbereiding. Ook op het gebied van de normale speelfilm productie werd na het gereedkomen van de genoemde films doorgewerkt. De N.V. Neder landse Filmproductie Maatschappij had aan het einde van het jaar haar derde film „Het Mes" vrijwel voltooid en bij andere producen ten werden voorbereidingen getroffen voor de vervaardiging van nog twee speelfilms. De Stichting Productiefonds voor Nederlandse films, waaromtrent elders in dit verslag na dere bijzonderheden voorkomen, verleende bij alle producties haar onmisbare financiële steun. De overheid volhardde daarentegen ook ten opzichte van het nationale product, in haar reeds zovele malen gewraakte houding aan gaande de heffing van vermakelijkheids- en omzetbelasting, waarbij de weinige gemeenten die voor nationale speelfilms althans een ver laagde belastingtarief hebben vastgesteld, niet te na zijn gesproken. Als lichtpunt staat daar tegenover, dat dank zij het subsidiebeleid van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de productie van talrijke korte documentaire films mogelijk werd gemaakt. Het Productiefonds stimuleerde verder in het afgelopen jaar het schrijven van filmscenario's door ook hiervoor gelden beschikbaar te stel len. De Nederlandse representatie op filmgebied in het buitenland en wel met name voor wat be treft de korte films, was wederom zeer omvang rijk. Met in totaal 158 inzendingen werd deel genomen aan 72 filmfestivals en er zijn daarbij opnieuw vele lauweren geoogst. De meest ver toonde en ook de meest bekroonde films waren

Jaarverslagen | 1960 | | pagina 15